Religia

16.08.2017

Z prawie 14 tys. zdjęć selfie powstanie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. PAP/W. Deska Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Fot. PAP/W. Deska

Z blisko 14 tys. zdjęć – nadesłanych w ramach zakończonej właśnie inicjatywy "Selfie dla Maryi" – powstanie niebawem mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Zawiśnie ona na jasnogórskich wałach podczas uroczystości 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Główne obchody jubileuszowe z udziałem władz kościelnych i państwowych odbędą się 26 sierpnia na jasnogórskich błoniach. Uroczystej mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak.

"Selfie dla Maryi" to jeden z elementów całorocznej inicjatywy ojców paulinów – gospodarzy częstochowskiego sanktuarium – pod hasłem "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłają tradycyjną pocztą bądź przynoszą osobiście papierowe zdjęcia z dołączonymi do nich duchowymi darami dla Matki Bożej - konkretnymi postanowieniami. Dotąd wpłynęło ich ponad 18 tys.

"Potem rozpoczęliśmy inicjatywę +Selfie dla Maryi+ skierowaną do młodszego pokolenia, które niekoniecznie chodzi dziś na pocztę, ale korzysta z poczty elektronicznej, z internetu. Jednak tak w pierwszej inicjatywie tych papierowych zdjęć, jak i tej skierowanej do młodszych, otrzymaliśmy cały przekrój społeczeństwa – od dzieci po starsze osoby" – powiedział PAP w środę paulin o. Tomasz Tlałka.

Dodał, że w ramach zakończonej dzień wcześniej akcji "Selfie dla Maryi" nadesłano 13,8 tys. zdjęć, a ostatnie, pojedyncze jeszcze spływają. Jak mówił o. Tlałka, są selfie indywidualne, grupowe, z Polski, z zagranicy – wiernych w każdym wieku. W inicjatywę włączyło się też wielu pątników, którzy w ostatnich dniach przybywali na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach z całego kraju, a także biskupi, m.in. prymas Polski czy nuncjusz apostolski.

Akcja nie polegała jednak na przesłaniu samego zdjęcia. O. Tlałka przypomniał bowiem, że do każdego selfie należało dołączyć swój duchowy dar dla Matki Bożej, jakieś konkretne postanowienie np. codziennej modlitwy lub czytania Pisma Świętego. "Czasem są to bardzo radykalne przemiany życia. Pamiętam też zdjęcie człowieka z zagranicy, który napisał w swoim darze, że ma nadzieję, że w końcu zaakceptuje całą wiarę katolicką. Widać więc, że wejście w tę inicjatywę jest dla wielu krokiem wiary i zawierzenia się Matce Bożej" – podkreślił o. Tlałka.

Wkrótce z nadesłanych selfie zostanie stworzona mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, która zawiśnie na jasnogórskich wałach 26 sierpnia, podczas głównych uroczystości obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Jak podał o. Tlałka, obraz będzie miał ponad 6 m wysokości i zostanie na wałach jeszcze jakiś czas po uroczystościach. Mozaika zostanie też opublikowana w internecie. Każdy, kto nadesłał zdjęcie, będzie mógł wpisać w wyszukiwarkę swoje dane i odszukać swój wizerunek.

Podając statystyki o. Tlałka wyraził zadowolenie ws. odzewu wiernych na proponowane przez ojców paulinów akcje. "Do inicjatywy +Selfie dla Maryi+ przystąpiło 13,8 tys. osób, a gdy zsumujemy z tymi 18 tys. papierowych zdjęć, to mamy ponad 31 tys. wiernych, którzy chcą się stać tą +żywą koroną+ Matki Bożej. Mamy jeszcze aplikację (+Diament z korony+ - PAP), przez którą złożono ok. 30 tys. duchowych darów dla Matki Bożej. Te liczby mówią bardzo dużo" – zaznaczył.

Szczegóły dotyczące inicjatywy można znaleźć na stronie: koronamaryi.pl.

Inicjatywa "Żywa korona Maryi" potrwa do 8 września, gdy przypada dokładna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wtedy też zakończą się oficjalne obchody jubileuszu, choć przedsięwzięcia jemu poświęcone potrwają jeszcze do grudnia.

Częstochowską ikonę koronował biskup chełmski Krzysztof Szembek 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjęły uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Patronat nad jubileuszem oraz akcją "Żywa Korona Maryi" objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)

akp/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL