Uroczystość zakończenia Roku Ludwika Zamenhofa na Litwie odbyła się w czwartek w Wiejsiejach (Veisiejai), nieopodal granicy z Polską. Rok 2017 upamiętniał z inicjatywy UNESCO 100. rocznicę śmierci twórcy esperanto.
W Muzeum Regionalnym w Wiejsiejach, miasteczku, w którym Zamenhof rozpoczynał praktykę lekarską, odbył się wykład na temat jego życia i twórczości oraz warsztaty „Spotkanie z esperanto”. Pod pomnikiem Zamenhofa i tablicą pamiątkową na domu, w którym mieszkał, złożono kwiaty.
Rok Ludwika Zamenhofa na Litwie w sierpniu zainaugurował Instytut Polski w Wilnie i, jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Marcin Łapczyński, „na Litwie obchody Roku twórcy esperanto w zasadzie ograniczyły się do inicjatyw Instytutu”.
„Ludwik Zamenhof na Litwie jest troszeczkę niesłusznie zapomniany, mimo że działał tu i był mocno związany z tą ziemią” - ocenił Łapczyński.
Zamenhof, z wykształcenia lekarz okulista, w Wiejsiejach w 1885 roku rozpoczął praktykę lekarską. Z Kowna pochodziła żona Zamenhofa, Klara Silbernik, a jej ojciec Aleksander Silbernik, bogaty przemysłowiec, sfinansował m.in. wydanie podręcznika esperanto, którego autorem był Zamenhof.
„Zamenhof na Litwie zasługuje na większą uwagę i cieszę się, że udało nam się przywrócić chociażby trochę pamięci o nim” - powiedział Łapczyński.
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie na Litwie w poszczególnych miastach jest prezentowana wystawa opowiadająca o Zamenhofie, jego rodzinie, życiu w Białymstoku, o powstaniu języka esperanto oraz jego rosnącej popularności. Ukazuje także przykłady światowej literatury w tym języku i przedstawia zasłużonych esperantystów.
Instytut Polski w Wilnie wraz z Litewskim Związkiem Esperantystów zorganizował też warsztaty języka esperanto.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jhp/ kar/