Zakończyła się – współfinansowana przez UE – renowacja 10 drewnianych kościołów znajdujących się na terenie archidiecezji poznańskiej. Odrestaurowane zostały m.in. zabytkowe świątynie w Buku, Domachowie, Łomnicy, Obornikach i Słopanowie.
Głównym założeniem przedsięwzięcia była nie tylko konserwacja zabytków, ale także wzmocnienie potencjału kulturalnego i turystycznego regionu. Prace konserwatorskie, restauratorskie oraz budowlane zostały przeprowadzone przy 10 zabytkowych kościołach drewnianych Archidiecezji Poznańskiej: w Bagrowie, Buku, Domachowie, Jezierzycach Kościelnych, Łękach Wielkich, Łomnicy, Mącznikach, Obornikach, Słopanowie i w Zakrzewie.
Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że "od 2004 roku archidiecezja +ma pewien plan+ żeby poprzez także środki unijne dbać o dziedzictwo kulturowe".
"Wiemy, że zdecydowana większość obiektów zabytkowych, to są kościoły. Świątynie wymagają ciągłej troski o nie, a świątynie drewniane - w sposób szczególny" - mówił.
Renowacji poddano głównie zabytki ruchome znajdujące się we wnętrzach świątyń. Przeprowadzone prace konserwatorskie przywróciły pierwotne piękno min. ołtarzom, chrzcielnicom, ambonom, prospektom organowym, organom, rzeźbom, obrazom oraz konfesjonałom. Blask odzyskały także cenne polichromie ścienne.
Jak podkreślono na konferencji prasowej, podczas prac konserwatorskich dokonano także niezwykłych odkryć - w kościele pw. św. Michała Archanioła w Domachowie, pw. Świętego Krzyża w Obornikach Wielkopolskich a także kościele pw. św. Wawrzyńca w Mącznikach.
"W trakcie prowadzonych prac konserwatorskich w kościele pw. św., Wawrzyńca w Mącznikach, spod wtórnych warstw malarskich i ornamentów na płycinach korpusu ambony oraz na płycinach balustrady schodków wyłoniły się przedstawienia Świętych. W kościele w Obornikach Wielkopolskich, pod kaninowym antepedium odnaleziono obraz +Pięć ran Chrystusa+ malowany olejno na płótnie. W centrum obrazu ukazano Veraikon w otoczeniu przedstawień symbolizujących pięć ran Chrystusa, wokół tego przedstawienia w chmurze obłoków namalowano główki anielskie. Obraz ten jest najprawdopodobniej świadectwem działalności w kościele pw. Św. Krzyża w Obornikach bractwa Pięciorańskiego. Prace konserwatorskie przy tym obrazie w większości współfinansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków" – podano.
Wskazano również, że najważniejszego odkrycia dokonano w kościele pw. św. Michała Archanioła w Domachowie. W trakcie prac w 2018 r. w kościele odkryto gotycką belkę tęczową oraz fragmenty, pochodzącej z XVI w., polichromii figuralno-ornamentalnych (XVI w.) na zrębie oraz elementach konstrukcji słupowo-ryglowej we wnętrzu kościoła.
"Malowidła, przedstawiające m.in. postaci z Nowego i Starego Testamentu, rycerzy, siedmiogłowego smoka czy Ostatnią Wieczerzę, były ukryte pod zabytkowymi deskami i przez ponad 250 lat nikt nie wiedział o ich istnieniu. Odkrycie to pozwoliło doprecyzować rok oddania świątyni do użytku. Domachowski kościół, co zostało udowodnione dzięki przeprowadzonym badaniom dendrochronologicznym liczy ponad 650 lat, a nie jak przypuszczano do tej pory 450 lat i jest najstarszym znanym na świecie drewnianym kościołem o budowie zrębowej" – podano na konferencji.
Realizacja projektu rozpoczęła się w 2016 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 12,5 mln zł, z czego dofinasowanie ze środków UE wyniosło ponad 10 mln zł. Wkład własny pochodził ze środków parafii uczestniczących w projekcie i Archidiecezji Poznańskiej. Z pomocą przyszły także Powiat Obornicki, Gmina Oborniki, Gmina Zbąszyń, Gmina Krobia, a także Powiat Gostyński oraz Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/