Zakończył się I etap remontu drewnianego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Prace przeprowadzone w br. objęły nawę, prezbiterium oraz soboty.
„W wyniku przeprowadzonych dotychczas prac połacie nawy i prezbiterium oraz soboty otrzymały nowy gont, wymieniono także gontowy szalunek, który osłaniał konstrukcję ścian wzniesionych z poziomych bali drewnianych. Wymienione elementy drewniane powoli i naturalnie będą patynować” – wskazały w komunikacie służby prasowe urzędu.
Renowacja była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładu własnego parafii.
Konserwatorzy, przy okazji robót, z odkrytych ścian o konstrukcji drewnianej pobrali materiał do badań dendrochronologicznych, by w przyszłości ostatecznie potwierdzić datowanie materiału z jakiego została wzniesiona świątynia. „W świetle dokumentów archiwalnych kościół pochodzi sprzed 1620 r.” – zaznaczono.
Urząd poinformował, że w przyszłym roku planowane są prace przy wieży. Ks. Szymon Tracz, odpowiedzialny w diecezji bielsko-żywieckiej za sprawy konserwatorskie, powiedział, że planowana jest wymiana gontowego poszycia hełmu i ścian.
Kościół św. Bartłomieja stał niegdyś w Ruptawie, obecnej dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Został wybudowany przed 1620 r. Podczas II wojny światowej został częściowo zniszczony. Na początku lat 70. XX w. został przeniesiony do Kaczyc. Zmienione zostało wezwanie kościoła - z św. Bartłomieja na Podwyższenia Krzyża Świętego.
Wieś Kaczyce na Śląsku Cieszyńskim powstała prawdopodobnie pod koniec XIII w. W XV w. znajdowała się w kręgu oddziaływań parafii w Kończycach Małych. Pod koniec XIX w. mieszkańcy Kaczyc zaczęli dążyć do budowy kaplicy, co ułatwiłoby im uczestnictwo w liturgii. Samodzielna parafia została erygowana w 1976 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm