Średniowiecze

24.04.2019

Zakończył się remont muru zamkowego w Bielsku-Białej

Remont muru oporowego, chroniącego bielski zamek książąt Sułkowskich przed osunięciem, zakończył się w środę. Prace kosztowały ponad 2,3 mln zł – poinformował Wojciech Glądys, wicedyrektor bielskiego Muzeum Historycznego, które mieści się w zamku.

Glądys przypomniał, że remont muru trwał od lata ub.r. Miał się zakończyć w 2018 r., ale okazało się, że budowla jest w gorszym stanie niż zakładano. Znaczną część, ok. 50 m, trzeba było przemurować używając nowego materiału. To spowodowało, że wzrósł ostateczny koszt remontu. Wyniósł on ponad 2,3 mln zł. Remont sfinansował śląski Urząd Marszałkowski.

Mur o długości ok. 100 m przebiega m.in. wzdłuż wschodniej części zabytku i jednocześnie głównej ulicy miasta. Ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę, mróz, a także porastające ją rośliny. Jej stan ostatnio był już tak zły, że w części został pokryty siatką, żeby fragmenty nie spadały na przechodniów.

Remont wzmocnił mur i lepiej zabezpieczył go przed wpływem aury. Wyremontowane zostały też wieńczące budowlę „czapy” z piaskowca oraz rynna.

Mur został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrane został tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-1899. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron. Od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras. Od północy znajdowały piętrowe kamienice.

Renowacja muru to część projektu „Rewitalizacja otoczenia budynku Muzeum Historycznego”. Druga obejmuje remont bezpośredniego otoczenia zamku książąt Sułkowskich, w tym placu przed zabytkiem. „Mam nadzieję, że przetarg na wykonawcę uda się ogłosić jeszcze w maju. Chcielibyśmy, aby prace rozpoczęły się w czerwcu. Będziemy przebudowywali zewnętrzny dziedziniec, kamienną drogę wzdłuż północnej pierzei zamku oraz tarasy od wschodu” – powiedział wicedyrektor Glądys.

Inwestycja powinna zostać zakończona na przełomie 2020 i 2021 r. Koszt szacowany jest na ponad 2 mln zł.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL