XIX wiek

10.05.2013 aktualizacja 18.07.2016

Zakopiańska "Atma" otwarta po modernizacji

Muzeum Karola Szymanowskiego w zabytkowej willi "Atma" w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot Muzeum Karola Szymanowskiego w zabytkowej willi "Atma" w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot

Muzeum Karola Szymanowskiego, mieszczące się w zabytkowej willi "Atma" w Zakopanem, zostało w piątek otwarte po gruntowanej modernizacji. „Jestem szczęśliwa, że udało się zmodernizować +Atmę+. Myślę, że dzięki temu remontowi oraz programowi wydarzeń przygotowanemu przez Małgorzatę Janicką – Słysz miejsce to ożyje. Koncerty są zaplanowane do końca tego roku. Chcemy ten budynek napełnić duchem obecności Szymanowskiego poprzez jego muzykę” - powiedziała PAP Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest „Atma”.

Modernizacja "Atmy" trwała od kwietnia 2012 r. Sam remont kosztował 1,6 mln tys. zł netto, 85 proc. tej kwoty pochodziło z funduszy UE, a 15 proc. z dotacji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu "Muzyka pod Tatrami". Jest to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Karola Szymanowskiego i Muzeum Zamku Orawskiego, w ramach "Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013". Całkowity budżet projektu „Muzyka pod Tatrami” wynosił ponad 1,2 mln euro (ponad 1 mln euro z UE).

„Chcemy ten budynek napełnić duchem obecności Szymanowskiego poprzez jego muzykę” - powiedziała PAP Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest „Atma”.

Po modernizacji w XIX wiecznym budynku wybudowanym w stylu zakopiańskim bez naruszenia zabytkowej substancji powstało nowoczesne muzeum i ekspozycja z wykorzystaniem multimediów.

W jednym z pomieszczeń znajduje się fortepian. W innym odtworzono wygląd salonu z lat 30 XX wieku, kiedy w „Atmie” mieszkał i tworzył Szymanowski. Wnętrza zaaranżowano na podstawie archiwalnych zdjęć. Jak się okazało, choć układ mebli się zmieniał, to w salonie Szymanowskiego wiosną zawsze stały tulipany, a zimą cyklameny. Do dziś z wyposażenia willi zachowały się oryginalne fotele, wyprodukowane w Spółdzielni Artystów Plastyków Ład.

Zwiedzający zobaczą m.in. zdjęcia, rękopisy, listy, nuty i pamiątki po kompozytorze oraz filmy o Karolu Szymanowskim. Będą mogli posłuchać także jego utworów.

W ramach remontu powstało także oświetlenie zewnętrzne budynku, stylowa tablica informacyjna, a wejście do "Atmy" zostało przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Publiczność może odwiedzać „Atmę” od soboty. Do końca maja wstęp będzie kosztował tylko 1 zł.

W przyszłości „Atma” ma się stać Centrum Muzyki i Informacji o Karolu Szymanowskim.

Karol Szymanowski (1882-1937) od wczesnej młodości chętnie przyjeżdżał do Zakopanego, a pod koniec życia, w latach 1930-1935, zamieszkał na stałe właśnie w "Atmie". W 1967 roku Jerzy Waldorff, pisarz i krytyk muzyczny, powołał komitet społeczny, który prowadził zbiórkę funduszy na odkupienie willi od prywatnej właścicielki, wykupił ją i przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego.

W latach 1975-1976 zabytkową willę odnowiono i przystosowano do celów muzealnych. W 1976 roku na parterze "Atmy" otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi i jego związkom z Tatrami.(PAP)

wos/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL