Wykaz ponad 330 grobów powstańców styczniowych pochowanych na Podkarpaciu zaprezentował w piątek rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
"Przedstawiamy ponad 330 ustalonych z nazwiska powstańców spoczywających w istniejących do dziś grobach. W tym wykazie są także trzy mogiły zbiorowe, gdzie spoczywają zidentyfikowani powstańcy oraz sześć mogił zbiorowych gdzie spoczywają bezimienni" - powiedziała PAP Katarzyna Gajda-Bator z oddziału IPN w Rzeszowie.
Jak zaznaczyła, na Podkarpaciu "istnieje 300 grobów i mogił w ponad 100 miejscowościach, we wszystkich powiatach".
"Mamy świadomość, że to nie wszyscy uczestnicy Powstania Styczniowego, którzy mają istniejące do dziś groby. Stąd nasz apel, zarówno do samorządów jak i organizacji zajmujących się pamięcią i dbaniem o groby bohaterów jak i do wszystkich o zgłaszanie istniejących jeszcze grobów i mogił powstańców styczniowych" - dodała Gajda-Bator.
Dzięki możliwościom - podkreśliła - "jakie dała ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski możliwe stało się podjęcie prac remontowo-konserwacyjnych m.in. na grobach powstańców".
Przedstawiciele IPN oznaczyli w piątek na rzeszowskim Starym Cmentarzu mogiły powstańcze tabliczkami "Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski". Zapalili także znicze.
W regionie rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego przypomniano również m.in. w Krośnie i Sanoku.
W Muzeum Podkarpackim w Krośnie do końca marca czynna jest wystawa "Obok Orła znak Pogoni. W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego". Ma ona charakter edukacyjny, zaprezentowano na niej wiele zabytków począwszy od upadku I Rzeczypospolitej aż do początków XX w. Oprócz wątku ogólnopolskiego pokazana została historia mieszkańców Krosna, którzy walczyli na rzecz niepodległej Polski.
Ekspozycja przygotowano ze zbiorów m.in.: Muzeum Podkarpackiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Kielcach.
Z kolei na weekend w Muzeum Historycznym w Sanoku zaplanowano serię wydarzeń przygotowanych pod hasłem "Sanockie wątki Powstania Styczniowego w 160. rocznicę zrywu narodowowyzwoleńczego". W ich trakcie odbędą się wykłady historyczne, wernisaż czasowej wystawy militariów i pamiątek z czasów powstania oraz lekcja żywej historii przygotowana przez rekonstruktorów historycznych.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ pat/