Liczący ok. 7 tys. obiektów zbiór monet, zabytków archeologicznych i pamiątek z terenów Syrii i Palestyny trafi do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wzbogaci zasoby Gabinetu Numizmatycznego.
Monety i pamiątki zostały zebrane podczas II wojny światowej przez żołnierzy II Korpusu Polskiego oraz przez duszpasterza i opiekuna Polaków przebywających na Bliskim Wschodzie ks. Stefana Pietruszkę-Jabłonowskiego. Ich oficjalne przekazanie jest planowane w najbliższych tygodniach.
"Kolekcja ta zawiera monety bite od czasów starożytnych na terenie Palestyny i Fenicji poprzez monety z okresu cesarstwa rzymskiego, bizantyńskie, arabskie i tureckie aż po wiek XX. Są tam m.in. monety z terytorium Palestyny bite przez sprawujących nad nim protektorat Brytyjczyków" - powiedział PAP starszy kustosz, kierownik Gabinetu Numizmatycznego MNK dr hab. Jarosław Bodzek. "Zbiór ten jest dla polskiej kultury bezcenny, ponieważ powstał dzięki aktywności ludzi, którzy zmuszeni byli udać się na emigrację, walczyli o Polskę, a jednocześnie gromadzili obiekty związane z kulturą, które wydawały się im ważnym, również dla Polski, świadectwem przeszłości" - podkreślił dr Bodzek.
Dodał, że w Polsce są już dwa zbiory przywiezione przez żołnierzy II Korpusu: w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Nowe nabytki wzbogacą zbiór ponad 9 tys. monet antycznych oraz kolekcję monet islamskich, które znajdują się w krakowskim Muzeum Narodowym.
Kolekcja, którą otrzyma MNK od 1944 r. znajdowała się w Jerozolimie pod opieką ks. Pietruszki-Jabłonowskiego, a później była prezentowana w tzw. Muzeum Polskim, utworzonym przez duchownego w 1955 r. w pomieszczeniach III - "polskiej" - stacji Drogi Krzyżowej.
Po śmierci ks. Pietruszki-Jabłonowskiego w 1973 r. zbiorami zaopiekowały się siostry z Nowego Domu Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Jerozolimie. W 2009 r. po zwróceniu III-IV Stacji Drogi Krzyżowej kościołowi ormiańskiemu i tym samym zamknięciu Muzeum, zabytki zostały spakowane i po pewnym czasie trafiły do Ambasady RP w Tel Awiwie.
Ich przywiezienie do Polski było możliwe dzięki staraniom polskiej dyplomacji oraz osobistemu zaangażowaniu prof. Mariusza Mielczarka z PAN, po uzyskaniu zgody Israel Antiquities Authority. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja zostanie przekazana do Muzeum Narodowego w Krakowie.
W Gabinecie Numizmatycznym MNK znajduje się obecnie ok. 113 tys. monet, medali, banknotów i variów pochodzących z różnych okresów i różnych miejsc na świecie. (PAP)
wos/ pz/