Religia

02.11.2019

Zmarł ks. dr Jacek Pietruszka, dyrektor muzeum papieskiego w Wadowicach

Ks. Jacek Pietruszka w mieszkaniu Karola Wojtyły; przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. 2014 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk Ks. Jacek Pietruszka w mieszkaniu Karola Wojtyły; przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. 2014 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Ks. dr Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, zmarł w sobotę – poinformowała Archidiecezja Krakowska. Duchowny odszedł po ciężkiej chorobie. Miał 52 lata.

Ks. Jacek Pietruszka ur. się w 1967 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

CZYTAJ TAKŻE

Archidiecezja podała, że w trakcie pracy w parafii katedralnej na Wawelu współpracował m.in. z tamtejszym Muzeum Katedralnym i Archiwum Kapituły Metropolitalnej. Ukończył międzyuczelniane studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa zorganizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Politechnikę Krakowską.

Od października 2013 r. pracował w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II jako zastępca dyrektora ds. organizacyjnych. Od 2015 r. pełnił w nim funkcję dyrektora. W maju br. jego misja w Wadowicach została przedłużona o kolejnych pięć lat.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jest wspólną instytucją kultury utworzoną przez ministra kultury, województwo małopolskie, archidiecezję krakowską oraz gminę Wadowice. Mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL