Religia

07.07.2019

Życzenia przewodniczącego KEP dla abp. J. Martyniaka z okazji 30-lecia sakry biskupiej

Każdy jubileusz to doskonała sposobność, aby wyrazić wdzięczność wobec Boga i wobec ludzi za dar życia i powołania, za dar służby i ofiary - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w życzeniach do arcybiskupa seniora archidiecezji przemysko-warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego Jana Martyniaka z okazji 55. rocznicy święceń kapłańskich i 30. rocznicy święceń biskupich.

"Z okazji tego jubileuszu, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, chciałbym złożyć jak najserdeczniejsze życzenia, dziękując księdzu arcybiskupowi za gorliwe wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego oraz wytrwałą, konsekwentną, mądrą i roztropną postawę ucznia Jezusa, którego powołaniem jest realizowanie woli Bożej" - napisał abp Gądecki.

"Dziękuję więc Bogu za życie księdza arcybiskupa, które ekscelencja otrzymał dzięki miłości rodziców Wasyla i Marii. Za dar wiary i przyjęte sakramenty, za wzrost łaski Bożego w sercu młodego Janka i pogłębianie życia duchowego, do czego przyczynili się niewątpliwie modlitwą i przykładem ojcowie bazylianie z monasteru św. Onufrego z Ławrowa. Dziękuję Bożej Opatrzności, że przeprowadziła ekscelencję bezpiecznie przez trudny czas II wojny światowej, wiodąc jego kroki ku Wyższemu Seminarium Duchownemu we Wrocławiu, za czas studiów i formacji ludzkiej, duchowej i intelektualnej, za przyjęcie święceń kapłańskich w 1964 roku – z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. Dziękuję Bogu za czas pracy duszpasterskiej i dalszą formację intelektualną w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego" - napisał w życzeniach do jubilata przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki wyraził w życzeniach do abp. Martyniaka podziękowanie za czas pracy w roli asystenta we wrocławskim seminarium i wykładowcy w gorzowskiej filii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW).

"Dziękuję Bogu, że w swej niewypowiedzianej łaskawości, obdarzając ekscelencję zaufaniem i jeszcze większą miłością, powołał do pełnienia misji apostolskiej, czego początkiem było przyjęcie sakry biskupiej w 1989, dla podjęcia pasterskiej misji przewodzenia – reaktywowanej po 45 latach przez Stolicę Apostolską – greckokatolickiej diecezji przemyskiej, a od 1996 roku pełnić funkcję arcybiskupa archieparchii przemysko-warszawskiej i jednocześnie metropolity utworzonej greckokatolickiej metropolii przemysko-warszawskiej" - podkreślił w życzeniach przewodniczący Episkopatu Polski.

Dodał, że kolejne lata życia i posługi księdza arcybiskupa powierza Matce naszego Pana – Pani Jasnogórskiej, przyzywając Jej wstawiennictwa i opieki.

Abp Gądecki zapewnił też jubilata o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce, przesyłając braterskie pozdrowienia w Chrystusie. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL