Siedem żydowskich kobiet, które przeżyły Holokaust, jest bohaterkami wystawy, jaką od 8 lutego udostępni Muzeum Galicja w Krakowie. Będzie to europejska inauguracja tej prezentacji, przygotowanej wspólnie z Żydowskim Muzeum Grecji w Atenach.
Ekspozycja „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX wieku” w Krakowie ma być czynna co najmniej do końca maja. W kolejnych miesiącach taką samą wystawę, jednak w rodzimych wersjach językowych, oglądać będzie można w Grecji, Niemczech, Węgrzech, Hiszpanii, Słowacji.
„Chcemy podkreślić historię z kobiecej perspektywy, pokazać, jak losy tych bohaterek były skomplikowane. To siedem osobistych relacji kobiet, które nigdy się nie spotkały. Łączy je to, że urodziły się w żydowskich rodzinach w Europie w pierwszych dekadach XX wieku, przeżyły Zagładę, odbudowały swoje życie po wojnie i podzieliły się swoimi historiami” – powiedziała w środę PAP kuratorka wystawy ze strony Polski Anna Wencel.
Bohaterki wystawy pochodzą z Polski, Czech, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji i Węgier.
Zwiedzający poznają losy: Ireny Wygodzkiej – żony pisarza Stanisława Wygodzkiego, Rosy Rosenstein, Katariny Löfflerovej, Ludmily Rutarovej, Very Szekeres-Varsy, Lisy Pinhas oraz Rosl Heilbrunner (dzięki relacji jej córki Dory Sontheimer).
Na 15 podświetlanych panelach, każdy o wymiarach 1 na 2 metry, publiczność zobaczy mapy, pokazujące kierunki migracji przymusowej i dobrowolnej bohaterek; cytaty z ich wypowiedziami; zdjęcia rodzinne; dokumenty; biogramy.
Wystawę przygotowało Żydowski Muzeum Galicja w Krakowie i Żydowskiego Muzeum Grecji w Atenach w ramach międzynarodowego projektu HerStories – współfinansowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Partnerami projektu są organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką żydowską – Centropa z Wiednia i Mozaika z Barcelony.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/