Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zostało zaproszone do współpracy w organizacji tegorocznej 12-tej edycji „Międzynarodowego konkursu rysunku im. George'a Van Raemdonck". Wystawa prac pokonkursowych odbędzie się 18 listopada br.
Pomysł konkursu narodził się w Belgii w 1986 r. Konkurs ten swoją nazwę dedykuje pamięci znanego belgijskiego rysownika George'a Van Raemdoncka, który mieszkał i tworzył w miejscowości Boechout. Dziś jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów rysunku satyrycznego na świecie. Kolejne edycje są organizowane co trzy lata, a każda z nich poświęcona jest wybranemu tematowi. Z dumą pragnę przypomnieć, że pierwszą nagrodę Grand Prix w 2008 r. zdobyła praca polskiego artysty Pawła Kuczyńskiego.
W tym roku Muzeum Kolejnictwa zaproponowało organizatorom temat związany z jego profilem, a mianowicie „Pociągi i stacje kolejowe".
Wystawa 121 prac pokonkursowych artystów wyłonionych z ponad 1000 uczestników biorących udział w konkursie, która odbędzie się w listopadzie w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie stwarza wyjątkową okazję do promocji placówki na całym świecie.
Kolej ze swoją długą historią była od połowy XIX w. najbardziej popularną formą podróżowania, a dworce kolejowe były ośrodami życia społecznego i miejscem spotkań. Mimo tego, że kolej straciła w ostatnim półwieczu na swym znaczeniu nadal ma swoich miłośników na całym świecie. Pragnę zaznaczyć, że Belgia jako kraj, w którym powstała pierwsza na Starym Kontynencie linia kolejowa znana jest Polakom ze względu na charakterystyczne parowozy produkowane w belgijskiej fabryce".) oh na Cockerilla", które jako jedne z pierwszych w Polsce kursowały już w 1850 r. na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Wystawa 121 prac pokonkursowych artystów wyłonionych z ponad 1000 uczestników biorących udział w konkursie, która odbędzie się w listopadzie w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie stwarza wyjątkową okazję do promocji placówki na całym świecie.
Warto przypomnieć, że wystawy pokonkursowe gościły już w Polsce wielokrotnie i prezentowane były m.in. w Muzeum Karykatury i w Muzeum Ignacego Paderewskiegow Łazienkach Królewskich w Warszawie przy okazji konkursowego tematu związanego z muzyką. Międzynarodowy konkurs belgijski znany jest dobrze również w Legnicy - mieście, w którym organizowany jest podobny konkurs o międzynarodowej randze„Satyrykon". Obecnie jest on jedną z najważniejszych prezentacji karykatury na świecie. Co roku na „Satyrykon" wpływają tysiące prac grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików z kilkudziesięciu krajów świata. Poza wystawą konkursową odbywają w tym samym czasie liczne imprezy towarzyszące. Najważniejsze z nich to wystawy autorskie najwybitniejszych twórców polskiej karykatury jak m.in. Eryk Lipiński (twórca warszawskiego Muzeum Karykatury), Szymon Kobyliński, Zbigniew Jujka, Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn czy Rafał Olbiński.