Koncerty, warsztaty muzyczne i wokalne, wystawy znalazły się w programie X ogólnopolskiego festiwalu Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". W tym roku przypadła 10 rocznica śmierci współzałożyciela legendarnego "Kabaretu Starszych Panów".
Organizatorem imprezy, która rozpocznie się w czwartek, 20 listopada w Kutnie jest miejscowy Dom Kultury. Jej celem jest m.in. promocja polskiej piosenki, prezentacja twórczości Przybory, popularyzacja jego piosenek oraz wspieranie i promowanie młodych wykonawców.
Krzysztof Ryzlak z Kutnowskiego Domu Kultury (KDK) przypomniał w piątkowej rozmowie z PAP, że Jeremi Przybora to Honorowy Starosta Kutnowski. Wyróżnienie to otrzymał w 1995 roku. Kilka lat wcześniej na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Przybora przedstawił swoją wizję Polski powiatowej, a sam - jak mówił - chciałby zostać honorowym "śpiewającym" starostą w kutnowskim.
"Wydawać by się mogło, że to z lekka żartobliwe wyznanie pozostanie jedynie faktem teatralnym, elementem scenariusza, gdyby nie podjęcie tematu przez ówczesny Związek Gmin Regionu Kutnowskiego z jego przewodniczącym Maciejem Derczem. Po dopełnieniu wielu formalności i szczegółów, w 1995 roku Przybora otrzymał tytuł" - powiedział Ryzlak.
Celem ogólnopolskiego festiwalu Jeremiego Przybory jest m.in. promocja polskiej piosenki, prezentacja twórczości Przybory, popularyzacja jego piosenek oraz wspieranie i promowanie młodych wykonawców.
Elementami kutnowskiego festiwalu są ogólnopolskie konkursy: na interpretację piosenek Przybory oraz na ilustrację do tekstu jego piosenki. W pierwszym z konkursów wyłoniono 13 finalistów, którzy podczas festiwalu walczyć będą o główną nagrodę - 5 tys. zł. Z kolei w konkursie na ilustrację do tekstu piosenek Przybory wzięło w tym roku udział 66 autorów z całej Polski, którzy przesłali w sumie 114 prac. Najciekawsze z nich można już oglądać w galerii KDK.
Festiwal zainauguruje w czwartek 20 listopada koncert Natalii Sikory i Marcina Januszkiewicza wraz zespołem. W kolejnych dniach w programie imprezy znalazły się m.in. warsztaty wokalne i muzyczne, recital Magdaleny Kumorek z zespołem, akcja plastyczna dla dzieci i rodziców.
W sobotę (22 listopada) wieczorem zaplanowano konkurs na interpretację piosenek Jeremiego Przybory, a dzień później - na zakończenie festiwalu - koncert galowy "Piosenki z klatki piersiowej", na który zaproszono m.in. Alicję Majewską, Joannę Trzepiecińską czy Włodzimierza Korcza.
Festiwalowi towarzyszyć będzie m.in. pokaz prac plastycznych dzieci ze szkół podstawowych "Malowane bajki" oraz wystawa "Mężczyźni jesienni - Przybora i Wasowski". W planach jest również promocja najnowszej książki Grzegorza i Moniki Wasowskich "Starsi Panowie dwaj. Kompendium niewiedzy".
Jeremi Przybora urodził się 12 grudnia 1915 r. w Warszawie. Uczęszczał do słynnego warszawskiego gimnazjum im. Mikołaja Reja, później studiował m.in. w Szkole Nauk Politycznych i na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1937-1939 był spikerem w Polskim Radiu. W czasie II wojny światowej pracował m.in. w przedsiębiorstwie zajmującym się zbytem rur i blach; był też współwłaścicielem i sprzedawcą w sklepie, którego asortyment określał jako "szydło, mydło i powidło".
Po wojnie trafił do bydgoskiego radia. Założył tam gazetkę ścienną, którą nazwał "organem wiszącym". I to właśnie w niej zamieszczał swoje pierwsze satyryczne teksty.
Do Warszawy przeniósł się pod koniec lat 40. na prośbę ówczesnego dyrektora Polskiego Radia, Zygmunta Młynarskiego. Od 1948 r. znowu pracował jako spiker. Tworzył też cykle programowe, m.in. - razem z kompozytorem Jerzym Wasowskim - słynny Teatrzyk Eterek (1949).
Przełomem w życiu Przybory okazał się telewizyjny "Kabaret Starszych Panów", który - również z Jerzym Wasowskim - założył w 1958 r. W "Kabarecie" występowali znani aktorzy - Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski i wielu innych.
Przybora to autor tekstów do wielu niezapomnianych piosenek, m.in. "Tanich drani", "Zmierzchu", "Bo we mnie jest seks", "Cóż ci to ja uczyniłem", "Przeklnę cię", "Piosenka jest dobra na wszystko", "Żegnaj kotku", "Już kąpiesz się nie dla mnie". Napisał scenariusz filmu "Upał", który wyreżyserował Kazimierz Kutz, był autorem libretta i tekstów piosenek spektakli teatralnych. Pisał też książki (m.in. "Spacerek przez Eterek" 1957, "Dziecko szczęścia" 1975, "Divertimento" 1976, "Mieszanka firmowa" 1977). W 1978 r., razem z Jerzym Wasowskim, założył "Kabaret Jeszcze Starszych Panów".
Przybora zmarł 4 marca 2004 r. w Warszawie w wieku 88 lat. (PAP)
jaw/ pz/