11.04.2019–15.04.2019
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w 10. przeglądzie filmowym Echa Katynia, który odbędzie się w Warszawie w dniach 11–15 kwietnia 2019.
W czasie przeglądu pokazanych zostanie pięć filmów fabularnych i dokumentalnych, zarówno przypominających wydarzenia sprzed 80 lat, jak i pokazujących ich znaczenie dla współczesnych w Polsce i na świecie. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją zarówno nad zbrodnią katyńską, jak i innymi zbrodniami systemów totalitarnych. Oprócz projekcji filmowych odbędą się ciekawe spotkania i dyskusje.
W marcu 1940 r. władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu rozpoczęto egzekucje w lesie katyńskim. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. Urzędnicy tej instytucji dbali o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych. Cenzorzy dbali szczególnie o to, by prawda o zbrodni katyńskiej nie pojawiła się w przekazie filmowym. Dlatego też pierwszy dokument o zbrodni katyńskiej został nakręcony w Polsce w 1990 roku przez Marcela Łozińskiego („Las katyński”).
Niemal dokładnie 30 lat temu przestała istnieć peerelowska cenzura. Od tego czasu powstało wiele filmów poświęconych zbrodni katyńskiej. Co ciekawe, realizowane były nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.
Więcej informacji o Przeglądzie Filmowym „Echa Katynia”
Źródło: IPN