29.07.2021–30.07.2021
Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na drugą edycję Remembrance and Future Forum, która odbędzie się w dniach 29-31 lipca. Podczas RAFF uczestnicy będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach i dylematach współczesności. Poszukają na nie odpowiedzi, czerpiąc inspirację z powojennej historii Wrocławia.
Forum odwiedzi m.in. prof. Jie-Hyun-Lim z Seulu, którego prowadził badania nad tym, czy historia pojednania polsko – niemieckiego, może stanowić wzorzec postępowania w konfliktach na dalekim Wschodzie. Dziś prof. Jie-Hyun-Lim zajmuje się problematyką radzenia sobie z pamięcią wojny i jej ofiar w skali globalnej.
Jednym z gości będzie też Andreja Valič Zver – doradczyni premiera Słowenii Janeza Janšy, kraju, który właśnie w tych dniach obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej.
W dyskusjach wezmą udział historycy i politolodzy. Jak zwykle Forum odwiedzą też młodzi europejscy liderzy uczestniczący w warsztatach pn. Kominek Youth European Forum.
W związku z trwającym Rokiem Taduesza Rózewicza, ostatni dzień RAFF dedykowany będzie właśnie temu wybitnemu poecie, wrocławianinowi, którego życie i twórczość naznaczone były doświadczeniem wojny i zaczynaniem od nowa. W centrum miasta stanie wystawa „Szuflada Różewicza”.
Tytuł obecnej edycji „Od nowa” nawiązuje do wydarzeń, które rozegrały się we Wrocławiu po 1945 roku, kiedy nowi mieszkańcy miasta musieli wszystko zaczynać od początku. Radzenie sobie ze skutkami wojen i wielkich dziejowych katastrof, klęsk żywiołowych i pandemii to wyzwanie aktualne także we współczesnym świecie. O tym będą rozmawiać uczestnicy spotkań tegorocznego Remembrance and Future Forum.
"Wierzymy, że od spotkania zaczynają się współpraca, przyjaźń, pojednanie i życie we wspólnocie. W ubiegłym roku na przeszkodzie stanęła nam pandemia, a większość wydarzeń odbywała się w formie online. W tym roku zdecydowaliśmy się zawalczyć o to, by nasze spotkanie było realne i osobiste. Dlatego Remebrance and Future Forum przybrało formę kameralnych dyskusji, warsztatów i towarzyszących projektów, by zarówno występujący, jak i publiczność mogli widzieć siebie nawzajem jako partnerów do rozmowy" – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia i pomysłodawca RAFF.
W programie wydarzenia znalazły się dyskusje, premierowe prezentacje projektów dotyczących kultury pamięci, pokazy filmów oraz koncerty Liczba miejsc podczas spotkań jest ograniczona – formularz rejestracyjny oraz pełny program wydarzenia znajduje się na stronie remembranceandfuture.com
Źródło: Centrum Historii Zajezdnia