22.07.2017–22.07.2017
22 lipca (sobota) o godz. 15.00 w Domu Polonii w Warszawie odbędzie się promocja albumu "Generał Józef Haller 1873–1960" autorstwa Krzysztofa Kaczmarskiego, Wojciecha Jerzego Muszyńskiego i Rafała Sierchuły.
W spotkaniu udział wezmą: dr Wojciech Jerzy Muszyński – autor, dr hab. Krzysztof Kaczmarski – autor, dr Jarosław Szarek – Prezes IPN, dr hab. Sławomir Cenckiewicz – Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Prowadzenie: dr Rafał Łatka IPN
Jak przypomina IPN, gen. Józef Haller Inspirował artystów, jego czyny odmalowano nie tylko pędzlem, ale stał się także bohaterem licznych pieśni i wierszy. „A zwycięzcom – pieśń Hallera/Wolnym życiem będzie grać!” – pisał Artur Oppman, czy: „Haller nam przewodzi, Polskę oswobodzi”. Z kolei na najsłynniejszym plakacie Stanisława Sawiczewskiego „Wstąp do wojska. Broń Ojczyzny” gen. Józef Haller wzywał do zaciągu do Armii Ochotniczej. Stanął na jej czele w dramatycznym momencie, gdy latem 1920 r. ważyły się losy nie tylko Polski, lecz także cywilizacji łacińskiej zagrożonej bolszewickimi hordami. Wtedy udało się nam uratować dopiero co wskrzeszoną niepodległość, a rola bohatera tego albumu w jej odzyskaniu i utrzymaniu jest nie do przecenienia. Niestety, więcej o jego zasługach potrafią powiedzieć jedynie specjaliści i pasjonaci historii.
Prezentowany album – wspólne dzieło Instytutu Pamięci Narodowej i Wojskowego Biura Historycznego im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego – ma za zadanie zmienić ten stan rzeczy i przywrócić błękitnemu generałowi należne miejsce na kartach polskich dziejów.
Józef Haller to nie tylko legendarna Błękitna Armia, powrót Kresów, historyczne zaślubiny z Bałtykiem czy Armia Ochotnicza w 1920 r., ale całe życie poświęcone Polsce. To także służba parlamentarna w II Rzeczypospolitej, wspieranie jej odbudowy oraz działalność na emigracji po 1939 r. i chrześcijański wymiar świadectwa Hallera.
Spotkanie promocyjne odbędzie się 22 lipca (sobota) godzina 15.00 Dom Polonii Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 64.(Sala Kolumnowa)
Źródło: IPN