19.09.2022–23.09.2022
W ramach rozpoczynającego się w piątek 26. Festiwalu Nauki w Warszawie Wydział Historii UW zorganizuje debatę historyków i dwa wykłady monograficzne. 19 września w Sali Kolumnowej Budynku Pomuzealnego (Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się dyskusja o genezie I rozbioru Rzeczypospolitej. Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki odbędzie się 6 debat głównych, 9 wydarzeń specjalnych, 13 spotkań całodniowych, 100 spotkań klubowych (od poniedziałku do piątku), 29 „Wieczorów z nauką", 132 spotkania weekendowe oraz 26 wydarzeń dodatkowych, w tym 13 wystaw. Przygotowano również 22 spotkania dla dzieci, a także 336 lekcji dla młodzieży szkolnej.
Po raz kolejny Wydział Historii UW włączył się w organizację festiwalu. Już w poniedziałek, 19 września o godz. 18:00 historycy dziejów nowożytnych spróbują odpowiedzieć na pytanie „Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski?”. W dyskusji panelowej w dwieście pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń z 1772 r. wezmą udział prof. Zofia Zielińska, prof. Piotr Ugniewski, mgr Michał Balogh i mgr Rafał Waszczuk. Dyskusję poprowadzi dr Jacek Kordel. „Czemu doszło do pierwszego rozbioru Polski (1772)? Jakie czynniki zdecydowały o tym, że państwa ościenne podzieliły się terytorium szlacheckiej Rzeczypospolitej. Co odegrała kluczową rolę: apetyty sąsiadów, czy słabość państwa” – czytamy w zapowiedzi debaty.
23 września o godz. 16:30 w wykładzie p.t. „Józek, kupuj cukier i sól!” Paniki wojenne dziś i (przede wszystkim) w PRL” prof. Marcin Zaremba przybliży mechanizmy działania społeczeństwa targanego obawami o wybuch konfliktu zbrojnego.
Tego samego dnia o 18:00 prof. Piotr Majewski opowie o wydarzeniach sprzed niemal 75 lat. Wykład poświęcony będzie wydarzeniom, które doprowadziły do konferencji w Monachium i dokonanemu wówczas rozbiorowi Czechosłowacji. Przedstawione zostaną sylwetki głównych uczestników wydarzeń i uwarunkowania ich działań. Zaprezentowane zostaną wnioski, jakie można wyciągnąć z kryzysu monachijskiego współcześnie.
Wszystkie spotkania odbędą się w Sali Kolumnowej Wydziału Historii (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa).
Wstęp na imprezy jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na niektóre spotkania – odpowiednio oznaczone w programie – obowiązują zapisy. Pełny kalendarz wydarzeń dostępny jest na stronie Festiwalu Nauki: https://festiwalnauki.edu.pl/program/spotkania (PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/