04.07.2017–23.08.2017
We wtorek, 4 lipca, o godz. 18 w Muzeum PRL-u w Krakowie (os. Centrum E 1) odbędzie się wernisaż wystawy "Twarze i przedmioty. Węgry 1956".
Ekspozycja przygotowana z okazji 60. rocznicy Powstania Węgierskiego z 1956 roku prezentuje obiekty z tamtego czasu i współczesne portrety polskich i węgierskich uczestników wydarzeń. W 1990 roku miała miejsce akcja poszukiwania świadków 1956 roku w Polsce. Ogłoszenia pojawiły się w prasie ogólnopolskiej i w Polskim Radiu. Na apel odpowiedziało około 120 osób. Jedni podzielili się wspomnieniami, inni przekazali pamiątki, które na wystawie są po raz pierwszy prezentowane publicznie. Z każdym eksponatem wiążą się ciekawe historie.
Wydarzenia, które miały miejsce na Węgrzech w 1956 roku, były szeroko komentowane w Polsce. Cenzura w tym okresie bardzo osłabła w związku z przemianami, które dokonały się w Polsce. W związku z tym prawie wszystkie wiadomości z Węgier trafiały do polskich gazet, do radia. Zaowocowało to spontanicznymi akcjami wsparcia i solidarności, jakie polskie społeczeństwo okazywało walczącym Węgrom: zbiórki darów i pieniędzy, oddawanie krwi, transparenty i odezwy. Pamięć o węgierskim powstaniu była w Polsce żywa także wiele lat później, o czym świadczą wydawnictwa z drugiego obiegu czy ulotki z lat 80.
Wystawę uzupełniają obiekty wypożyczone z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie.
Więcej o wydarzeniach na Węgrzech w 1956 r. w tekście profesora Jerzego Kochanowskiego na stronie internetowej Muzeum.
Ekspozycję można oglądać do 23 sierpnia.
Organizatorzy wystawy: Dom Spotkań z Historią, Węgierski Instytut Kultury.
Źródło: Muzeum PRL-u w Krakowie