Solidarność

03.07.2018 aktualizacja 10.07.2018

5 lipca wernisaż wystawy „Solidarność to sztuka”

05.07.2018 Wnętrze pracowni Z. Maleszewskiego. Wnętrze pracowni Z. Maleszewskiego.

Fundacja na rzecz Rzeźby Polskiej zaprasza 5 lipca o godz. 19.00 na wernisaż wystawy „Solidarność to sztuka”. Prezentacja odbędzie się w pracowni rzeźby Zbigniewa Maleszewskiego na warszawskiej Starówce przy ul. Bugaj 15/17.

To nie tylko miejsce magiczne, w którym tworzył wybitny rzeźbiarz, architekt i filozof, były żołnierz AK, lokacja wielu produkcji filmowych m.in. „Sztuki Kochania”, ale także tajna drukarnia z okresu Solidarności, która mieściła się w piwnicy należącej do tego niezwykłego lokalu.

Zaprezentowane zostaną oryginalne przedmioty związane z funkcjonowaniem drukarni oraz proces tworzenia wydawnictw drugoobiegowych. Wyeksponowane będą także znaki wydawnicze oraz swoista estetyka bibuły, nierozłącznie związane także z dostępnymi technikami powielania, oryginalne druki powielane w tym miejscu, zarówno periodyki, jak i druki ulotne oraz literatura polska i światowa z peerelowskiego indeksu.

Oprócz wystawy odbędzie się również prezentacja multimedialna na bazie materiału, w którym o funkcjonowaniu drukarni opowiada sam Zbigniew Maleszewski oraz jej twórcy Szymon Dederko i Stefan Rutkowski.

W ramach wystawy zostanie również pokazany film “100 metrów od Zamku” autorstwa Mikołaja Pazio i Marcina Kopcia, przedstawiającego postać rzeźbiarza i artysty Zbigniewa Maleszewskiego. Film otrzymał II miejsce dla najlepszego dokumentu w konkursie filmowym ZABYTKOMANIA.

Źródło: Fundacja na Rzecz Rzeźby Polskiej 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL