Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2017 aktualizacja 17.12.2017

„Architektura malowana. Architektura w hiszpańskim malarstwie XXI wieku”

02.12.2017 - 20.12.2017 Juan Cuellar, Hohl. Źródło: Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny Juan Cuellar, Hohl. Źródło: Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny

Futurystyczne metropolie, idealne domy, ciche, opuszczone osiedla – dla współczesnych malarzy hiszpańskich były inspiracją do stworzenia wystawy „Architektura malowana. Architektura w hiszpańskim malarstwie XXI wieku”, którą można będzie zobaczyć od 2 grudnia 2017 w warszawskiej galerii Xanadu.

Artyści w swoich pracach podejmują temat architektury, geometrii i przestrzeni, przedstawiając ich wierne odwzorowanie lub tworząc na ich temat swoje wizje poetyckie. Wystawa, prezentowana z sukcesem w MEINBLAU Projektraum w Berlinie.

Wystawa organizowana jest pod patronatem hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu oraz Ambasady Hiszpanii w Polsce.

Tematem przewodnim wystawy jest architektura – pojawia się ona jako główny element, ale także jako tło czy element symboliczny. Jest pretekstem do rozważań na temat przestrzeni w malarstwie, ćwiczeń z perspektywy, wycieczek w przeszłość. Artyści tworzą poetyckie wizje architektoniczne, portretują wyimaginowane lub prawdziwe przestrzenie, miasta i budynki, próbują uchwycić relację człowieka z jego otoczeniem. Wykorzystują do tego akcesoria architektów – plany, skale, modele oraz projekty, ale budują z nich własne, alternatywne struktury, poszukując nowych, idealnych w swoim mniemaniu form. Efektem są fascynujące, wciągające malarskie utopie, wyjęte z rzeczywistości miasta i domy. Materia malarska wyzwala bowiem z wszelkich ograniczeń, z jakimi zmagać muszą się architekci.

"Wystawa współczesnych malarzy hiszpańskich, która będzie prezentowana w naszej galerii, jest niewątpliwie wyjątkową szansą dla miłośników sztuki współczesnej do poznania i obcowania z wybitnymi pracami uznanych artystów związanych z obecnym w sztuce hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji. Takich okazji mamy niewiele. Daje też możliwość porównania spojrzenia hiszpańskich artystów na tematykę architektury w malarstwie, która interesuje także wielu twórców polskich młodego i średniego pokolenia. Szczególnie modernizm jest tu stylem inspirującym dla polskich malarzy. Wystawa ta to nie tylko malarstwo - wzbogacona została także o instalację przestrzenną i projekcję wideo" - mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka Xanadu.

Celem kuratorów wystawy, Juana Cuéllara i Roberto Molli, było podkreślenie ważnej roli, jaką stanowią we współczesnym malarstwie hiszpańskim motywy architektoniczne i geometryczne, a szczególnie ich znaczenia w kontekście rozwoju nowych koncepcji malarstwa figuratywnego zapoczątkowanych w latach 80. XX wieku i trwających do czasów obecnych. Na wystawie swoje prace prezentują artyści związani z obecnym w sztuce hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji: Ángel Mateo Charris, Marcelo Fuentes, Dis Berlin, Damián Flores, Carlos García Alix, Paco de la Torre, Teresa Tomás, Joël Mestre, Roberto Mollá, Jorge Tarazona, Fernando Martín Godoy, Elena Goñi, Juan Cuéllar, Guillermo Peñalver Fernández, Nelo Vinuesa, Chema Peralta, Gonzalo Elvira.

Wielu z tych artystów brało udział w wystawach zbiorowych, których osią była architektura, takich jak „Juego de las arquitecturas” w madryckiej Galerii Gillermo de Osma (2008) i „De arquitectura. Las casas de la vida. (Parafraseando a Mario Praz)” w Galerii Siboney w Santander (2010). Jak zaznacza w katalogu Óscar Sáenz de Santamaría, dyrektor generalny ds. Promocji Kultury i Książki hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu, „wówczas i teraz architektura była i jest źródłem inspiracji i horyzontem twórczym zachęcającym do dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki”.

Wystawę będzie można obejrzeć do 20 grudnia 2017 r. od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-19:00, a w soboty w godz. 11:00-16:00, w Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul. Hoża 51 w Warszawie.

Źródło: Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL