Kilkuset artystów nowego cyrku oraz mistrzów w chodzeniu po taśmach na dużej wysokości, z wielu krajów, przyjedzie do Lublina na festiwal Carnaval Sztukmistrzów, w dniach 28-31 lipca. Większość atrakcji zaplanowano na ulicach miasta.
Carnaval Sztukmistrzów odbywać się będzie już po raz siódmy. „To ważne wydarzenie dla Lublina, kreuje naszą markę, jako +miasta inspiracji+. Staramy się budować wizerunek i tworzyć u nas ośrodek nowego cyrku i sztuki ulicznej. To także okazja zwiększenia dostępu do kultury dla wszystkich, bez względu na wiek, wykształcenie czy zasobność portfela” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej z-ca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski.
Z tym festiwalem wiąże się najważniejsza kampania promocyjna Lublina w telewizji, radiu i internecie. W największych polskich miastach od początku lipca wystawionych będzie 100 bilboardów informujących o festiwalu - dodał Komorski.
Na Carnaval Sztukmistrzów przyjedzie ponad 150 artystów nowego cyrku z całej Europy, a także Kirgistanu, Izraela i Argentyny. Występować będą teatry prezentujące spektakle oparte na sztuce cyrkowej oraz klauni, akrobaci, żonglerzy. Większość przedstawień odbędzie się na ulicach i placach miasta. Buskerzy, czyli uliczni rozśmieszacze, mają wciągać publiczność do wspólnej zabawy.
„Motywem przewodnim będzie klaunada, która będzie się przewijać przez wszystkie punkty programu. Klaun to postać, która łączy przeciwieństwa, stoi pośrodku, katalizuje i łagodzi napięcia podczas karnawału” – podkreśliła kuratorka artystyczna festiwalu Marta Kuczyńska.
Kilka dni przed festiwalem zaplanowano cykl występów w poszczególnych dzielnicach miasta pod hasłem „Cyrk podwórkowy”. Uczestniczący w nich artyści będą starali się zainteresować mieszkańców, dorosłych i dzieci, sztuką cyrkową i zachęcić ich do oglądania widowisk festiwalowych. Przygotowano też warsztaty, na których pod okiem mistrzów będzie można spróbować wykonywania rozmaitych cyrkowych sztuczek.
Około 350 uczestników z ponad 30 krajów świata ma przybyć na Urban Highline Festiwal, czyli pokazy chodzenia na stalowych taśmach rozpiętych między najwyższymi budynkami w centrum Lublina. „To największa tego typu impreza na świecie, przyjadą najlepsi mistrzowie” – podkreślił jej koordynator Wojciech Sieńko. Takich taśm ma być 17, m.in. między Ratuszem a Bramą Krakowską, Wieżą Trynitarską i katedrą oraz między wieżowcami na ul. Wieniawskiej.
Rozegrane zostaną zawody w ewolucjach na linach, tzw. trickline. Zwykle zawodnicy wykonują salta i inne tricki na linach zawieszonych półtora metra nad ziemią. Tym razem liny będą 12 metrów nad ziemią, a zawodników, którzy spadną ma chronić siatka pod nimi.
W przyszłym roku kolejny Carnaval Sztukmistrzów będzie ponownie połączony z 40. Europejską Konwencją Żonglerską. Lublin jest jedynym miastem, które będzie gościło tę imprezę po raz drugi. Poprzednio odbywała się tu w 2012 r. (PAP)
kop/ je/