Biało-czerwone barwy dominować będą na 10-kilometrowej trasie XXIII Biegu Niepodległości w Warszawie 11 listopada. W takich to kolorach koszulek pokonywać będą aleję Niepodległości uczestnicy zawodów. Dotychczas zgłosiło się ponad sześć tysięcy osób. W imprezie, organizowanej przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji pod patronatem prezydenta stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, udział wezmą także zawodnicy na wózkach i rolkach oraz Nordic Walking.
Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor ośrodka Janusz Kopaniak, przygotowano 3750 białych i tyle samo czerwonych koszulek. "Jeśli ubrane w białe stroje osoby staną po jednej stronie ulicy, a w czerwone po przeciwnej, to bieg rozpocznie się 11.11.2011 o godz. 11.11 +żywą+ flagą".
Kopaniak podkreślił z zadowoleniem, że z roku na rok wzrasta frekwencja. W ubiegłym dystans 10 km pokonało blisko 6000 osób. "Teraz mamy 7500 pakietów startowych. Takie ograniczenie dyktują m.in. warunki techniczne, jak chociażby zapewnienie szatni, a także finansowe" - dodał.
Trasa biegu dla upamiętnienia 93. rocznicy odzyskania niepodległości narodowej w 1918 roku, po 123 latach zaborów, prowadzi od ul. Stawki aleją Niepodległości do ul. Rakowieckiej, gdzie znajduje się półmetek i tam nastąpi nawrót.
Twarzą 23. edycji biegu został niespełna 23-letni Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca biegunów (północnego i południowego) w ciągu jednego roku. Jest pierwszą niepełnosprawną osobą, która dokonała takiego wyczynu.
"Generalnie nie lubię biegać, może z uwagi na protezę w lewej nodze, ale ... Postanowiłem się sprawdzić również w takiej sytuacji i dwa lata temu ukończyłem nowojorski maraton. Nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko bardzo chcieć" - zaznaczył Mela. W 2002 roku w Malborku stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej.
W grudniu 2008 roku założył Fundację Poza Horyzonty, aby wspierać osoby niepełnosprawne w realizacji marzeń. "Poprzez mój udział w zawodach 11 listopada chcę przyczynić się do pomocy takim osobom. Za każdego uczestnika Biegu Niepodległości Amway Polska przekaże 2 zł na podopiecznych Fundacji" - dodał Mela.
Dyrektor WOSiR podkreślił, że w tym roku ponad 30 firm, instytucji i organizacji zaangażowało się w działania związane z imprezą. Partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski, który - jak poinformowała Elżbieta Anders - reprezentowany będzie na trasie przez 93 osoby. "W ten dodatkowy, czynny sposób, chcemy upamiętnić 93. rocznicę odzyskania niepodległości".
Również w wielu miejscowościach we wszystkich województwach zorganizowane zostaną 11 listopada imprezy biegowe, m.in. w Bydgoszczy, Bydlinie, Dobrodzieniu, Drohiczynie, Gdyni, Goleniowie, Górze k. Leszna, Krośnie, Luboniu, Łubiance, Łukowie, Objezierzu, Obornikach, Pile, Rudzie Śląskiej, Stalowej Woli, Strawczynie k. Kielc, Świdnicy, Tomaszowie Maz., Wałbrzychu, Węgrowie. (PAP)
kali/ krys/