Biuro Programu „Niepodległa” uruchamia nowy projekt zapraszający Polaków do dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami z czasów epidemii koronawirusa, które pokazują, że działając razem możemy przezwyciężyć wszystkie przeciwności.
Każdy, kto spotkał się z życzliwością, z inicjatywami zachęcającymi innych do okazania dobroci serca lub sam organizuje podobne przedsięwzięcia, może zgłosić takie działanie na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce wydarzenia. Kronika stanie się nie tylko internetowym pamiętnikiem szlachetnych inicjatyw, ale też użytecznym narzędziem. Osobom i instytucjom potrzebującym pomocy w czasie narodowej kwarantanny pozwoli na proste wyszukanie wsparcia w ich miastach i gminach.
„Skala reakcji ludzi, firm i instytucji chcących nieść pomoc w czasie epidemii koronawirusa sprawia, że łatwiej jest nam radzić sobie z tą niezwykle trudną sytuacją w jakiej znalazła się Polska i cały świat. Dlatego chcemy sprawić, aby o tych wspaniałych inicjatywach nie zapomniano” – zaprasza Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, który jest koordynatorem Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
„Aby móc wrócić do tych pięknych gestów w przyszłości, aby nie były to tylko opowieści, ale przykłady konkretnych działań – dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć zapiski z codziennej solidarności Polaków w czasie epidemii” – wyjaśnia Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.
Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich Polaków do dzielenia się informacjami o realizowanych inicjatywach. Projekt umożliwia zarchiwizowanie najciekawszych wspomnień i relacji, tak by w czasach spokoju można było do nich wrócić. Wpisy w mediach społecznościowych dokumentujące objawy życzliwości warto oznaczać hasztagami #wszystkobędziedobrze i #zostańwdomu.
Kronika życzliwości jest wspólnym projektem Biura i internautów. Każdy będzie mógł dodać jej fragment — opis działania, które pokazuje siłę solidarności wszystkich Polaków.
Biuro udostępnia na stronie www.niepodlegla.gov.pl mapę, na którą za pośrednictwem internetowego formularza można zgłaszać realizowane działania i przesyłać ich dokumentację (np. zdjęcia, filmy, grafiki i inne). Pracownicy Biura także wyszukują działania pomocowe, pokazujące nawet drobne, codzienne gesty solidarności i zamieszczają je w kronice i wyszukiwarce.
Każdy poszukujący wsparcia lub każdy, kto zechce się przyłączyć do pomagania innym, może na stronie www.niepodlegla.gov.pl/kroniki wyszukać projekty w jego okolicy i dowiedzieć się jak można pomóc potrzebującym.
„Mam nadzieję, że projekt nie tylko pokaże, jak wielkie serca mają Polacy, ale również zainspiruje do zaangażowania. Oczywiście priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim, więc hasztag #zostańwdomu pozostaje rekomendowanym, ale jeśli kronika zainspiruje Polaków do wsparcia potrzebujących, łatwiej będzie nam wszystkim przetrwać trudne czasy” – dodaje Jan Edmund Kowalski.
Zebrane filmy i zdjęcia z opisami, które Biuro otrzyma od zgłaszających, posłużą do przygotowania krótkich filmów pokazujących poszczególne działania.
Najciekawsze zgłoszenia z Kroniki życzliwości i filmy powstałe z nadesłanych zgłoszeń prezentowane będą również w mediach społecznościowych programu „Niepodległa”.
Pokażmy razem, ilu jest ludzi dobrej woli, ile jest w nas solidarności i dobroci. Pokażmy, że łączą nas fundamentalne wartości, którymi dzielimy się z innymi.
Źródło: Biuro Programu „Niepodległa”