Inne

23.10.2016

„Burzliwe dzieje Kresów” - najnowszy odcinek programu „Podróże z historią” TVP2

23.10.2016 - 23.10.2016 Zdjęcia z planu programu „Podróże z historią": „Burzliwe dzieje Kresów”. Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią" Zdjęcia z planu programu „Podróże z historią": „Burzliwe dzieje Kresów”. Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią"

W niedzielę, 23 października, o godz. 11:25 w TVP2 wyemitowana zostanie druga część programu „Podróże z historią” na temat kresowych miast.

W odcinku „Burzliwe dzieje Kresów” mowa jest o wygranym "dwumeczu" z Turkami pod Chocimiem na polach wielkich bitew, gdzie sławę zdobył Jan Sobieski. Nie zabrakło też twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Twórcy programu przyjrzeli się jej z dość nietypowej perspektywy, której często nie dostrzegają turyści. Przy tym weryfikują literacką wersję wydarzeń z "Pana Wołodyjowskiego" z realiami historycznymi.

Na trasie „Podróży z historią” znalazł się także Buczacz, gdzie autorzy programu wspominają Mikołaja Potockiego - prawdziwego oryginała, który swój niezaprzeczalny wkład w rozwój miasta mieszał z wątpliwymi moralnie motywacjami. W Kołomyi zostanie pokazane też mniej piękne i majestatyczne oblicze Kresów. Program dociera również do mostu w Kutach, gdzie symbolicznie skończyła się II Rzeczpospolita.

Zwiastun odcinka: https://www.facebook.com/podrozezhistoriaTVP/videos/1682939108686262/

Źródło: Redakcja programu "Podróże z historią"

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL