11.09.2016–11.09.2016
Pokazy władania szablą i lancą, możliwość spróbowania sił w szermierce oraz obejrzenia scenek ukazujących szablę w różnych kontekstach historycznych zaplanowano m.in. w ramach 3. Dnia Szabli, który odbędzie się w niedzielę w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego.
Impreza zostanie zorganizowana z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą. "Ideą Dnia Szabli jest przypomnienie jej historii i faktu, iż jest to polska broń narodowa, która towarzyszyła nam przez wieki i broniła naszych granic. W XX w. pamięć o niej nieco uległa zatarciu, co dzięki inicjatywie Dnia Szabli chcemy zmienić" - powiedziała PAP Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.
Program zainaugurują otwarte warsztaty szermierki szablą. "Ich uczestnicy będą ją mogli wziąć do ręki, nauczyć się prawidłowego trzymania, wykonać kilka podstawowych cięć i zasłon, zrobić kilka kroków oraz poznać podstawowe techniki posługiwania się nią" - relacjonowała przedstawicielka Szkoły.
Widowiskowym punktem będzie pokaz Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J.H. Kozietulskiego. "Prezentacje kawalerzystów są zawsze bardzo wyczekiwane przez uczestników Dnia Szabli. Zacznie się od obowiązkowej musztry, a następnie kawalerzyści zaprezentują swoje niesamowite umiejętności władania szablą, będą ścinać łozy oraz arbuzy, a także pokażą, jak posługiwać się lancą z konia. Widok jest naprawdę spektakularny" – opowiada Karp.
"Organizując Dzień Szabli chcemy także propagować wiedzę o stosunkach polsko-węgierskich, które nie ograniczają się tylko do wspólnych doświadczeń szermierczych. Dlatego też b. ambasador Węgier Akos Engelmayer oraz dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr Janos Tischler opowiedzą o solidarnej postawie Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 r." – podkreśla Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.
Uczestnicy imprezy będą mieli także okazję obejrzenia wystawy Zalana Kertaia poświęconej najważniejszym postaciom związanym z Węgierskim Królewskim Instytutem Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklosa Toldiego.
Zaplanowano także premierę poświęconej Instytutowi książki Norberta Madaya "Węgierskim ostrzem, polskim sercem". Jak podkreśla Karp to pierwsza tego typu publikacja o Instytucie. Zaznacza, że już w okresie międzywojennym edukatorzy z tej instytucji nauczali nie tylko w polskich szkołach wojskowych, ale także szermierki sportowej. Mieli też, jak oceniła, duży wpływ na sukcesy polskich szablistów m.in. mistrza olimpijskiego Jerzego Pawłowskiego. Książka zawiera również przedruk podręcznika szermierki z 1943 r. autorstwa dwóch fechmistrzów z Instytutu im. Miklosa Toldiego. Gusztav Tomanoczy i Alfred Geller opisują w nim podstawy metodologiczne nauki szermierki szablą.
"Organizując Dzień Szabli chcemy także propagować wiedzę o stosunkach polsko-węgierskich, które nie ograniczają się tylko do wspólnych doświadczeń szermierczych. Dlatego też b. ambasador Węgier Akos Engelmayer oraz dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr Janos Tischler opowiedzą o solidarnej postawie Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 r." – podkreśla Karp.
Odbędzie się również spotkanie z synami mistrza Polski i świata w szabli Jerzego Pawłowskiego, którzy opowiedzą o swoim ojcu. Honorowymi gośćmi wydarzenia mają być przybyli specjalnie z Węgier wnukowie znanego węgierskiego fechmistrza Janosa Keveya, trenera reprezentacji Polski w latach 1947-1958 uznawanego za twórcę sukcesów polskiej szabli.
Podczas imprezy zaplanowano także pokazy szermiercze w wykonaniu instruktorów i uczniów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz gości z Węgier. Zaprezentowane zostaną również scenki ukazujące szablę w różnych kontekstach historycznych. "Chcemy więc pokazać nie tylko jej taką funkcję pojedynkową, ale też inne konteksty np. przekazywanie umiejętności posługiwania się szablą z pokolenia na pokolenie. Pragniemy pokazać także relacje mistrz-uczeń często przypominające więzi rodzinne i pokazać posługiwanie się szablą jako sztukę, co łączy ją również z elementami tańca" - dodała Karp.
Goście Dnia Szabli będą mieli także możliwość spróbowania potraw kuchni węgierskiej i nabycia tamtejszych tradycyjnych produktów. Impreza będzie częścią Roku Węgierskiej Kultury w Polsce. (PAP)
akn/ agz/