6 lutego (środa) 2013 r. o godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) odbędzie się projekcja filmu "Rok 1863" w reż. Przemysława Bednarczyka (TVP Historia 2012). W programie dyskusja z udziałem zaproszonych gości, którą poprowadzi Jan Engelgard.
Film powstał dla TVP Historia w związku ze 150 rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Przemysław Bednarczyk, autorem zdjęć – Waldemar Kolsicki, konsultacja historyczna – dr Tadeusz Doroszuk.
Kanwą filmu są losy czterech braci Brykczyńskich: Stefana, Stanisława, Antoniego i Józefa oraz ich matki. Trzech starszych, czynnie zaangażowanych w walkę, doświadczyło wszystkiego, co było pokoleniowym przeżyciem tamtych czasów: działalności spiskowej, walki, partyzanckiej codzienności, a wreszcie zesłania i więzienia, utraty rodzinnego majątku, śmierci bliskich.
W warstwie faktograficznej film przypomina dzieje powstania, jego specyfikę, tło międzynarodowe, najważniejsze postacie oraz momenty decydujące o przebiegu i skutkach tego narodowego zrywu. Potyczki, bitwy i powstańcze obozowiska, komputerowe animacje, mapy pokazujące zmieniającą się sytuację na militarnych i politycznych frontach przybliżają wydarzenia sprzed 150 lat. W klimat i atmosferę tamtych czasów wprowadzają zdjęcia realizowane w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej, na ulicach Warszawy i Radomia, w Centrum Rzeźby Polskiej – w pałacu Brandta w Orońsku oraz w malowniczych okolicach Białobrzegów nad Pilicą.
Rzetelność przedstawianych w filmie faktów wspierają komentarze autorytetów - znawców tematyki Powstania Styczniowego: prof. Wiesława Śladkowskiego, prof. Wiesława Cabana, prof. Andrzeja Szwarca, prof. Eugeniusza Niebelskiego.
(Muzeum Niepodległości)