22.02.2022–22.02.2022
We wtorek, 22 lutego, o godz.12.00 w Centralnym Przystanku Historia w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się prezentacja najnowszego numeru „CzasyPisma” nr 2(20)/2021.
Uczestnicy:
dr Bogusław Tracz, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Katowice,
dr hab. Adam Dziurok, prof. UKSW, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Katowice,
dr Józef Zalewski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Alicja Mironiuk-Nikolska, główny inwentaryzator Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
Prowadzenie: Ryszard Mozgol, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Katowice.
Spotkanie bez publiczności.
Transmisja online na YouTube IPNtv.
* * *
W najnowszym numerze „CzasyPisma” zamieszczono pakiet tekstów poświęconych górnośląskiemu środowisku artystycznemu (oraz artystom w jakiś sposób ze Śląskiem związanych). Poruszają one m.in. kwestie rozpracowywania przez SB Kazimierza Kutza, Tadeusza Różewicza i Marii Koterbskiej, projektu filmu Andrzeja Wajdy o klerykach odbywających staż w zakładach pracy, działań operacyjnych podejmowanych wobec pracowników Wydziału Grafiki krakowskiej ASP w Katowicach oraz Wydawnictwa „Śląsk”, losów nieznanych grafik Teofila Ociepki czy kontrowersji związanych z pogrzebem Zbigniewa Cybulskiego w Katowicach.
Poza wiodącym tematem w numerze znajdują się artykuły m.in. o plebiscycie górnośląskim z 1921 r., związkach Wojciecha Korfantego z Zakopanem, przymusowej służbie mieszkańców Górnego Śląska w armii niemieckiej, Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie. Fotoreportaż Stanisława Jakubowskiego poświęcony katastrofie górniczej z 1971 r. i słynnej akcji ratowniczej, zakończonej uratowaniem Alojzego Piątka. Dwa artykuły prezentują architekta Stanisława Niemczyka i jego funkcjonowanie w warunkach Polski Ludowej. Numer zamyka bibliografia zawartości wcześniejszych edycji „CzasyPisma”.
Źródło: IPN