18.01.2023–18.01.2023
Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Kościuszki w Solurze zapraszają na promocję albumu „Polskie ślady w Solurze i Zuchwilu / Polnische spuren in Solothurn und Zuchwil”, która odbędzie się 18 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica PAN (ul. Nowy Świat 72) w Warszawie.
W wydarzeniu weźmie udział zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma. W pierwszej części spotkania odbędzie się dyskusja prelegentów nawiązująca do treści przedstawionych w albumie, w tym do ostatnich lat życia gen. Tadeusza Kościuszki, które spędził w szwajcarskim mieście Solura, historii powstania pomnika grobowego Naczelnika w nieodległym Zuchwilu, losów żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych internowanych w Szwajcarii, a także innych Polaków związanych z krajem Helwetów.
W dyskusji udział wezmą autorzy książki: Teresa Ackermann (kustosz Muzeum Kościuszki w Solurze oraz członek Zarządu Towarzystwa Kościuszkowskiego), Paweł Zielony (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej), Radosław Pawłowski (wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, pracownik Archiwum Polskiej Akademii Nauk, koordynator ds. projektów w Muzeum Kościuszki w Solurze) oraz Tomasz Stempowski (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej) – autor albumu i wystawy „Polskie drogi przez Szwajcarię”. Spotkanie poprowadzi redaktorka TVP Agnieszka Oszczyk.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć okolicznościowa wystawa Muzeum Kościuszki w Solurze.
* * *
Album „Polskie ślady w Solurze i Zuchwilu” autorstwa Pawła Zielonego, Teresy Ackermann oraz Radosława Pawłowskiego został przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Kościuszki w Solurze w 80-lecie przebudowy Kaplicy Polskiej w Zuchwilu. W głównej mierze książka przedstawia historię pomnika grobowego Tadeusza Kościuszki oraz Kaplicy Polskiej w Szwajcarii. Te wyjątkowe dla narodu polskiego symbole pamięci znajdują się w miejscowości Zuchwil nieopodal Solury.
W publikacji zaprezentowano zdjęcia archiwalne z okresu II wojny światowej (ze zbiorów Muzeum Kościuszki w Solurze oraz Wojskowego Biura Historycznego), a także liczne fotografie wykonane współcześnie. W tym dwujęzycznym polsko-szwajcarskim albumie poruszone zostały następujące zagadnienia: Solura jako miasto, w którym swoje ostatnie lata życia spędził gen. Tadeusz Kościuszko; pogrzeb Naczelnika oraz historia powstania pomnika grobowego Kościuszki w Zuchwilu; historia internowania żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych w czasie II wojny światowej w Szwajcarii; kaplica Czternastu Świętych Wspomożycieli, historia jej przebudowy i nadania sanktuarium w 1942 r. nazwy Kaplicy Polskiej; utworzenie i działalność Muzeum Kościuszki oraz Towarzystwa Kościuszkowskiego w Solurze; historia obchodów kościuszkowskich organizowanych na przestrzeni lat przed pomnikiem grobowym Naczelnika w Zuchwilu, wizyt w tym historycznym miejscu polskich dostojników, emigrantów-patriotów, delegacji oraz licznych grup turystów.
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/177070,Promocja-albumu-Polskie-slady-w-Solurze-i-Zuchwilu-Polnische-spuren-in-Solothurn.html
Źródło: Archiwum IPN-KŚZpNP