Instytut Pamięci Narodowej wydał płytę z kolędami pt. „Na inny czas”. Płyta – jak zaznaczono – „ma przywracać pamięć o trudnych momentach w historii Polski, kiedy to nasz naród musiał walczyć o przetrwanie – zarówno fizyczne, jak i kulturowe”.
Wspólne śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia jest traktowane jako symbol rodzinnego zjednoczenia. „Nie każdemu dane było jednak, by 24 grudnia spotkać się z bliskimi przy wigilijnym stole. Kolędy przez lata śpiewane były ze łzami w oczach, a puste miejsca przy stole zajmowała tęsknota” – zaznaczono na stronie IPN.
Wydana przez Instytut Pamięci Narodowej płyta prezentuje mało znane teksty kolęd – często do tradycyjnych melodii – powstawały również w takich w miejscach, które nie kojarzą się z radością świąt Bożego Narodzenia – w bombardowanych miastach, niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich łagrach i obozach jenieckich.
Autorami zaprezentowanych na płycie kolęd są m.in. Halina Golczowa, Kazimiera Iłłakowiczówna, Tadeusz Borowski i Marian Hemar. „Instytut Pamięci Narodowej poprzez tę płytę pragnie nie tylko ocalić od zapomnienia muzykę patriotyczną, ale i pokazać przez jej pryzmat historię naszego kraju” – zaznaczono.
Muzyka do patriotycznych kolęd, często nieznanych autorów, została zaaranżowana lub skomponowana na nowo przez Krzysztofa Falkowskiego – kompozytora, aranżera, dyrygenta i absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej.
Kolędy można usłyszeć w wykonaniu Kuby Badacha, Katarzyny Cerekwickiej, Gabrieli Mościckiej oraz Łukasza Reksa. Towarzyszy im chórek, sekcja rytmiczna oraz kameralna orkiestra smyczkowa.
Płyta nie będzie dystrybuowana komercyjnie, będzie służyć celom statutowym Instytutu Pamięci Narodowej. Do szerszego grona odbiorców nagrania z płyty trafią poprzez serwisy internetowe – YouTube, Facebook, Instagram i Spotify.
Portal Dzieje.pl objął płytę patronatem medialnym.
Anna Kruszyńska (PAP)