31.05.2021–01.06.2021
Międzynarodowa konferencja nt. formacji policyjnych na przestrzeni 100 lat odbędzie się w Kielcach. Badacze z Polski Węgier i Ukrainy będą analizować m.in. role służb w zapewnieniu porządku w kraju, ale też w umacnianiu ustroju komunistycznego.
Dwudniowe - 31 maja i 1 czerwca - wydarzenie pt. "Formacje policyjne w Polsce na tle europejskich służb powołanych do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, na przestrzeni ostatnich 100 lat", organizuje kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).
Jak poinformowała PAP sekretarz konferencji dr Marzena Grosicka z IPN w Kielcach, badacze podejmą się m.in. szerokiej analizy funkcjonowania organów policyjnych w kraju zdominowanym przez komunistów. Prelegenci skupią się na ukazaniu wykorzystywania służb mundurowych m.in. MO i ORMO do eliminowania z życia publicznego jednostek oraz organizacji sprzeciwiających się narzucaniu społeczeństwu niedemokratycznych rozwiązań ustrojowych. Przedstawione zostaną badania polskie i zagraniczne.
"Wśród zagranicznych prelegentów wystąpią m.in. Dr Pavlo Kravchenko i dr Volodymyr Petrenko z Winnickiego Instytutu Kooperatywnego, którzy omówią sprawy karne MSW Ukraińskiej SRR w 1948 r. jako dowody postępowania wymiaru sprawiedliwości totalitarnego reżimu komunistycznego" – poinformowała dr Grosicka.
Uczestnicy konferencji przedstawią także losy policjantów w czasie II wojny światowej. Będzie mowa m.in. o Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa działającym w strukturze Polskiego Państwa Podziemnego.
"Założeniem jest przedstawienie formacji policyjnych nierozłącznie związanych z dziejami państwa polskiego, także tych po transformacji w 1989 roku. Wśród prelegentów będą też aktywni funkcjonariusze, którzy przedstawią jak obecnie funkcjonują struktury policyjne" – dodała Grosicka.
Organizatorami wydarzania, oprócz kieleckiej delegatury Instytut Pamięci Narodowej Delegatura są: Wyższa Szkoła Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz Winnicki Instytut Kooperatywny w Winnicy.
Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej w Kielcach. Część pierwsza - 31 maja - stacjonarnie w Audytorium nr II Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych. Natomiast część druga – 1 czerwca - w formie online.
Na każdy dzień trwania konferencji został wygenerowany link - aby wziąć udział w konferencji należy go uruchomić odrębnie dla każdego dnia obrad. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/