"Pałacyku Michla" w wykonaniu Armii i "Czerwonej zarazy" zagranej przez zespół DePress będzie można posłuchać - wśród innych utworów powstańczego poety Józefa Szczepańskiego "Ziutka" - 27 listopada podczas koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Koncert pt. "Ziutkowi na urodziny" odbędzie się dla uczczenia zbliżających się urodzin Józefa Szczepańskiego "Ziutka". Ten powstańczy poeta, żołnierz Szarych Szeregów i "Parasola", który zmarł w 1944 roku w wyniku ran odniesionych podczas walk, skończyłby w tym roku 90 lat.
"Wydaje nam się, że +Pałacyk Michla+ znają niemal wszyscy, natomiast mało kto kojarzy jego autora Józefa Szczepańskiego +Ziutka+. Dlatego chcemy przybliżyć jego postać, która była bardzo ciekawa. Podczas swego krótkiego życia napisał wiele utworów m.in. szturmówkę +Parasola+ +Chłopcy silni jak stal+ i ostatni wiersz przed śmiercią +Czerwona zaraza+. To właśnie przez ten utwór, powstały w odpowiedzi na wieść o oddziałach Armii Czerwonej, które podczas powstania zatrzymały się po drugiej stronie Wisły, o +Ziutku+ nie mówiło się przez cały okres powojenny, także jako autorze innych powstańczych wierszy" - opowiadała PAP Anna Żochowska, prezes Fundacji Sztafeta, organizującej koncert.
Jak zaznaczyła, utwory Józefa Szczepańskiego są bardzo specyficzne. "Pozbawione patosu, a pełne dużej dawki autoironii, stanowią swoiste spojrzenie z dystansem na konspirację. +Ziutek+ pokazuje, że on i jego koledzy to przede wszystkim młodzi chłopcy, skłonni do żartów i podchodzący do swojej działalności zupełnie normalnie" - zaakcentowała Żochowska.
"Wydaje nam się, że +Pałacyk Michla+ znają niemal wszyscy, natomiast mało kto kojarzy jego autora Józefa Szczepańskiego +Ziutka+. Dlatego chcemy przybliżyć jego postać, która była bardzo ciekawa. Podczas swego krótkiego życia napisał wiele utworów m.in. szturmówkę +Parasola+ +Chłopcy silni jak stal+ i ostatni wiersz przed śmiercią +Czerwona zaraza+. To właśnie przez ten utwór, powstały w odpowiedzi na wieść o oddziałach Armii Czerwonej, które podczas powstania zatrzymały się po drugiej stronie Wisły, o +Ziutku+ nie mówiło się przez cały okres powojenny, także jako autorze innych powstańczych wierszy" - opowiadała PAP Anna Żochowska, prezes Fundacji Sztafeta.
Pomysł organizacji koncertu pojawił się przy okazji spektaklu "Gdzie jesteś moja Polsko" o Powstaniu Warszawskim, przygotowanego przez Garwoliński Teatr Muzyczny "Od czapy". "Na przedstawienie byli zaproszeni weterani +Parasola+. Jeden z nich Wojciech Świątkowski przy tej okazji opowiedział nam dużo o +Ziutku+ i o tym, jak powstawały jego wiersze. I to było inspiracją do przygotowania spektaklu muzycznego poświęconego Szczepańskiemu. Do przedstawienia były nam jednak potrzebne piosenki i zgłosiliśmy się z tym pomysłem do Darka Budkiewicza z grupy DePress, który zobaczył w tym potencjał. I rozpoczęliśmy ten projekt, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz z Tomkiem Budzyńskim i zespołem Armia" - tłumaczyła Żochowska.
Na koncercie, który odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie część rockowa - "Pałacyk Michla" w wykonaniu Armii i "Czerwona zaraza", którą zagra DePress. "Będą także wspomagani przez muzyków rockowych młodzi artyści z Garwolińskiego Teatru Muzycznego +Od czapy+. Wokalnie opiekuje się nimi artystka operowa Małgorzata Godlewska. Projekt aktywnie popiera również Janusz Szczepański, kilkanaście lat młodszy brat +Ziutka+. Podczas koncertu chcemy także nagrać przynajmniej część materiału muzycznego na płytę +Ziutkowi na urodziny+, którą mamy nadzieję wydać jeszcze w tym roku" - podsumowała prezes Fundacji Sztafeta.
Józef Szczepański urodził się w 1922 roku w Łęczycy. Przed wojną i w okresie okupacji mieszkał na Pradze i kształcił się w gimnazjum im. Władysława IV, gdzie w 1939 roku zdał tzw. małą maturę. Podczas wojny uczęszczał na tajne komplety i należał do Grup Szturmowych Szarych Szeregów, ukończył także Szkołę Podchorążych Piechoty Rezerwy "Agricola". Brał m.in. udział w zamachu na gen. Wilhelma Koppego w Krakowie. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził jedną z drużyn "Parasola", z którą walczył na Woli i Starym Mieście. Ranny podczas wycofywania się oddziałów, zmarł 10 września 1944 roku w szpitalu powstańczym. Spoczywa w kwaterze "Parasola" na Wojskowych Powązkach. (PAP)
akn/ hes/