W dniach 24–26 września br. odbędzie się we Wrocławiu (Hotel Tumski, ul. Wyspa Słodowa 10) ogólnopolska konferencja naukowa „Kobiety »na zakręcie« 1939–1989”, której organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Podczas trzydniowych obrad historycy, socjolodzy, prawnicy, psycholodzy i kulturoznawcy będą próbowali zanalizować rolę i miejsce kobiet w powojennej rzeczywistości, a także scharakteryzować formy i obszary ich aktywności.
Kategoria płci w badaniach historii najnowszej pojawia się niezwykle rzadko. Konferencja zorganizowana w kwietniu 2011 r. przez Instytut Pamięci Narodowej „Kobiety w oporze społecznym i opozycji w Polsce 1944–1989 – na tle porównawczym” podkreśliła specyfikę zaangażowania kobiet w opór i opozycję, a także uwydatniła potrzebę uwzględniania roli płci w konfliktach z władzą dla lepszego zrozumienia historii politycznej i społecznej PRL. Konferencja ukazała również ogromne zainteresowanie tą tematyką oraz odkryła wiele innych pól badawczych związanych z „kwestią kobiecą” w Polsce po 1939 r.
Konferencja „Kobiety »na zakręcie« 1939–1989” ma na celu interdyscyplinarne poszerzenie horyzontu badań o dziedziny pokrewne historii: socjologię, kulturoznawstwo, prawo, etykę oraz psychologię społeczną. Organizatorzy proponują odwrócenie perspektywy naukowych dociekań od bohaterskich dokonań polskich kobiet w kierunku obszarów „ciemnej strony” udziału „pierwiastka kobiecego” w historii Polski. Ów szerszy kontekst badanych zjawisk pogłębi wiedzę ogólną z zakresu najnowszej historii Polski, jak i otworzy dyskusję na polu dotychczas słabo eksploatowanym.
Patronat medialny nad konferencją objęli: Radio TOK FM, TVP Wrocław, Gazeta Wrocławska, naszemiasto.pl, dlastudenta.pl. (IPN)