22.11.2017
Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Margines społeczny w komunistycznej Warszawie (1945–1989)”, która odbędzie się 22 listopada 2017 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Komunistyczna Warszawa widziana oczami ludzi wykluczonych – szeroko rozumianego marginesu społecznego – zyskuje niepodziewane barwy. Taki obraz odbiega zarówno od propagandowych haseł, jak i od stereotypowej narracji szarej, siermiężnej i na ogół nudnej egzystencji „prowincjonalnej stolicy” gdzieś na wschód od żelaznej kurtyny. Obierając tę optykę, odchodzimy od „wielkiej polityki”: nie zauważamy brutalnej rozprawy władz z legalną opozycją, stalinowskich aresztowań, pałowanych studentów w marcu 1968 r., robotników Ursusa, a także niezliczonych mas pielgrzymów czekających na polskiego Papieża czy demonstracji z czasów „Solidarności” i stanu wojennego. Dostrzegamy za to rzeczywistość czającą się gdzieś w podziemnym nurcie miejskiego życia, na opuszczonych ulicach, ciemnych zaułkach, brudnych suterynach.
Podobnie jak na „powierzchni”, w tych miejscach także toczyło się życie, w którym nie brakowało ludzkich dramatów i krzywdy, silnych emocji, ale też zobojętnienia i apatii. I tutaj jednak można było boleśnie odczuć ciężar systemu o totalitarnych aspiracjach.
Czy stolica PRL, jako największy ośrodek miejski w tym państwie, wytworzyła swój własny, specyficzny margines społeczny? Kim byli warszawscy „ludzie wykluczeni”?
Obszary tematyczne konferencji:
* przestępczość pospolita: kradzieże, morderstwa, przemyt itp.;
* warszawskie gangi;
* gangi młodzieżowe;
* wykluczeni: bezdomni, prostytutki, narkomani, alkoholicy;
* cinkciarze;
* sekty;
* topografia marginesu społecznego: „złe” dzielnice, niebezpieczne miejsca;
* warszawskie subkultury: gitowcy, hippisi, punkowcy, skinheadzi itp.;
* polityka władz (warszawskich i centralnych) w stosunku do problemu wykluczenia społecznego;
* polityczny margines społeczny: ludzie zepchnięci na margines z przyczyn politycznych;
* aparat bezpieczeństwa wobec przestępczości pospolitej i marginesu społecznego;
* propaganda a margines społeczny;
* specyfika Warszawy w problematyce marginesu społecznego. Perspektywa porównawcza.
Przewidziana jest publikacja pokonferencyjna (w formie „studiów i materiałów”).
Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal Dzieje.pl.
Źródło: IPN