Okupacja niemiecka

25.11.2015 aktualizacja 11.08.2016

Konferencja naukowa „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie”

Zaproszenie na konferencję „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie” Zaproszenie na konferencję „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie”

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zaprasza na konferencję naukową „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie”.

Polskie Państwo Podziemne przeciwstawiało się patologiom społecznym, stało na straży moralności społeczeństwa polskiego żyjącego pod okupacją. Powstał kompleksowy system ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego odwołujący się do prawa przedwojennego.

Referenci przedstawią, jak ten proces przebiegał w okupacyjnej Warszawie. Jak struktury podziemne radziły sobie z problemami przestępczości pospolitej, bandytyzmu, szmalcownictwa i współpracy zdrajców z okupantem. W jaki sposób funkcjonował cywilny i wojskowy wymiar sprawiedliwości i jak egzekwowano orzeczenia sądów podziemnych. Kto trafiał na tzw. listy proskrypcyjne. Jak problem porządku publicznego w mieście postrzegał okupant niemiecki. Które z tych zagadnień znalazły swoje odbicie w powojennym filmie polskim.

W konferencji udział wezmą m.in.: dr Kazimierz Krajewski (IPN o. Warszawa), dr Janusz Marszalec (Muzeum II Wojny Światowej), prof. Tomasz Szarota (Instytut Historyczny PAN).

Sesja odbędzie się w czwartek, 26 listopada, w godz. 10.00–17.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL