Muzeum Warszawy zaprasza do wzięcia udziału w konferencji „Skąd się wzięli warszawiacy. Konsekwencje społeczne, ekonomiczne i kulturowe migracji”, która odbędzie się w dniach 3-4 grudnia 2015 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Celem konferencji jest interdyscyplinarne ujęcie problemu migracji i pochodzenia mieszkańców Warszawy w szerokiej perspektywie chronologicznej, od momentu założenia miasta do czasów współczesnych oraz konsekwencji społecznych, ekonomicznych i kulturowych tego zjawiska, a także integrowanie się migrantów i kształtowanie się społeczności lokalnych.
Do udziału w konferencji MW zaprasza przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych: historyków, archeologów, historyków sztuki, antropologów, socjologów, językoznawców oraz wszystkich tych badaczy, którzy mogą podzielić się refleksjami dot. ww. zagadnień. Muzeum liczy, że wystąpienia staną się pretekstem nie tylko do podsumowania stanu badań, lecz też wytyczenia nowych kierunków badawczych i sformułowania propozycji metodologicznych. MW zależy także, aby przedsięwzięcie to przyczyniło się do integracji środowisk naukowych zajmujących się problematyką dziejów Warszawy.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji powinny przesłać zgłoszenia wraz z jednostronicowym abstraktem (2 tys. znaków) na adres: konferencja.warszawiacy@muzeumwarszawy.pl do 15 sierpnia 2015 roku. Na podstawie przesłanych abstraktów Rada Programowa dokona ostatecznego wyboru referatów i skontaktuje się z autorami, którzy do 30 października powinni przesłać pełny tekst. Czas wystąpień na konferencji nie powinien przekraczać 25 minut.
Partnerem Muzeum Warszawy w tym przedsięwzięciu jest Islenski Baerinn/Turf House (Muzeum Domków Torfowych w Selfoss na Islandii), stąd integralną częścią sesji będą referaty, w których zaprezentowana zostanie islandzka perspektywa migracji. Konferencja jest przygotowywana w ramach realizacji projektu Modernizacja, konserwacja oraz digitalizacja obiektów zabytkowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, realizowanego w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego. Wsparcie udzielone zostało z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Źródło: Muzeum Warszawy