"Po/Powstaniu" - tak brzmi temat tegorocznej, ogłoszonej w czwartek edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Tegoroczna edycja konkursu wykracza poza ramy 63 dni walk i dotyczyć będzie wydarzeń w stolicy i w Polsce po Powstaniu Warszawskim.
Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje konkurs już po raz szósty, po raz czwarty ma on charakter międzynarodowy.
"Tegoroczna edycja to komiksy o tym, co działo się z powstańcami, z Warszawą, z ludźmi, który stykali się z powstańcami od 4 października 1944 r. do dziś. To bardzo szeroki temat, ale przez to bardzo trudny. (...) Chcemy dowiedzieć się dzięki niemu, co takiego było w Powstaniu Warszawskim, że jego uczestnicy ciągle nim żyją, jak Powstanie ich zmieniło" - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Jan Ołdakowski: "Tegoroczna edycja to komiksy o tym, co działo się z powstańcami, z Warszawą, z ludźmi, który stykali się z powstańcami od 4 października 1944 r. do dziś. To bardzo szeroki temat, ale przez to bardzo trudny".
"To bardzo szeroki temat, ale dzięki temu daje ogromne możliwości do pracy twórczej - można spojrzeć na niego od wielu stron: poprzez historie indywidualnych osób, poprzez historie społeczności, może to być komiks historyczny, polityczny. Jednocześnie to bardzo świeży temat, przez co tworząc prace będzie można wykazać się oryginalnością" - przekonywał rysownik i scenarzysta, członek jury konkursu, Rafał Skarżycki.
"To nie jest łatwy temat, bo historie do opowiedzenia nie są łatwe" - zaznaczył dyrektor artystyczny konkursu Przemek "Trust" Truściński. Osobom chętnym do wzięcia udziału w konkursie podpowiada on skorzystanie m.in. z archiwum mówionego Muzeum Powstania Warszawskiego. "Opowieść każdej z nagranych osób może być materiałem na świetny komiks" - powiedział. Przypomniał, że dobry komiks musi mieć dobrą opowieść, dobry scenariusz i dobry rysunek.
Termin nadsyłania prac upływa 31 października 2012 r.
Ogłoszenie wyników odbędzie się w pierwszej połowie grudnia. Laureat I nagrody otrzyma 1500 euro, II nagrody - 1000 euro, a III nagrody - 500 euro. Najlepsze i wyróżnione prace opublikowane zostaną w antologii, która ukaże się w maju przyszłego roku.
W tym roku do jury konkursu zaproszono: wokalistkę i kompozytorkę Paulinę Przybysz oraz reżysera Wojciecha Smarzowskiego. W skład jury wchodzą również: Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, twórca komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka z Muzeum Powstanie Warszawskiego oraz zwycięzcy dwóch ostatnich edycji konkursu - Ernesto Gonzales, Grzegorz Janusz i Maria Rostocka. (PAP)
dsr/ hes/