Kultura i sztuka po 1989 roku

02.07.2017

Łódź: niedzielne pikniki u Grohmana

Klasyka polskiej muzyki rozrywkowej, dixieland, flamenco i rytmy słowiańskie będą rozbrzmiewać przez kolejne niedziele na Pikniku u Grohmana organizowanym na terenie siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łodzi.

"Po raz piąty ŁSSE zaprasza łodzian na rodzinne pikniki na terenie dawnej fabryki Grohmana. Uczestników czeka spora dawka bardzo różnorodnej muzyki – od Johanna Straussa przez jazz tradycyjny, na flamenco i bałkańskich rytmach kończąc" – podkreślił koncertmistrz Tomasz Gołębiewski.

W pierwszą niedzielę lipca na zrewitalizowanym terenie dawnej zabytkowej XIX-wiecznej fabryki Jerzego Grohmana zagra Grohman Orchestra. Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa; przedwojenny właściciel kompleksu fabrycznego był koneserem sztuk, grał na skrzypcach, był przyjacielem artystów – w jego domu koncertował Paderewski i Rubinstein - i z tego powodu został wybrany jako patron zespołu.

Znana łódzkim melomanom, 13-osobowa orkiestra czerpie z tradycji rodziny Straussów i zespołów cesarskiego Wiednia. Tworzą ją muzycy Filharmonii Łódzkiej prowadzeni przez koncertmistrza Tomasza Gołębiewskiego. Grohman Orchestra specjalizuje się w wykonaniu najsłynniejszych polskich przebojów, w aranżacji Krzysztofa Herdzina, który w muzykę rozrywkową wplótł fragmenty utworów z repertuaru klasycznego.

Za tydzień piknikowej publiczności zaprezentują się Dixie Friends, grający nowoorleański jazz, a w kolejne dwie niedziele – zespół Que Pasa z repertuarem utrzymanym w konwencji flamenco i muzyki świata, a także inspirujący się klimatami etnicznymi Sokół Orkestar, zafascynowany bałkańskim stylem grania na instrumentach dętych blaszanych.

ŁSSE, która jest organizatorem imprez, zachęca, by uczestnicy nadawali im charakter prawdziwych pikników – mile widziane jest przynoszenie koszy piknikowych, rozkładanie kocyków na trawie – takiej formie wypoczynku sprzyja parkowe otoczenie i bliskość dawnego przeciwpożarowego stawu fabrycznego, który obecnie pełni już tylko rolę malowniczego urozmaicenia postindustrialnego krajobrazu.

W trakcie pikników organizowane są strefy zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz kreatywne warsztaty rzemiosła artystycznego dla osób starszych. W przypadku pogorszenia pogody koncerty są przenoszone do sali konferencyjnej ŁSSE.

Rewitalizacja kompletnie zdewastowanego terenu pofabrycznego przeprowadzona kilka lat temu kosztowała ponad 18 mln zł. Dzięki zastosowaniu oryginalnych materiałów i XIX-wiecznego wzornictwa w ŁSSE można poczuć klimat dawnej Łodzi fabrycznej. (PAP)

agm/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL