Usuwanie obraźliwych napisów, zwiedzanie łódzkich nekropolii i świątyń różnych wyznań, wystawa fotografii ukazująca historie osób skazanych na izolację i wykluczenie znalazły się w programie Kolorowej Tolerancji, której kolejna edycja rozpoczyna się w poniedziałek.
Kolorowa Tolerancja to cykliczna akcja przeciwko ksenofobii, antysemityzmowi i wandalizmowi, którą w 2000 roku zainicjowali łódzcy dziennikarze i lokalni samorządowcy.
Jak poinformowała w piątek PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, jednego z głównych organizatorów akcji, w tym roku Kolorowa Tolerancja rozpocznie się w poniedziałek 16 marca wykładem "Polska krajem bez stosów? Tradycje wielokulturowej Polski od Mieszka I do II wojny światowej". Słuchacze dowiedzą się, jak wyglądały stosunki społeczne w dawnej Polsce, czy dochodziło do pogromów, jakie role społeczne spełniały narodowości budujące społeczeństwo polskie, czy Polska była rzeczywiście krajem bez stosów i co oznaczało pojęcie "tolerancji religijnej". Wykład odbędzie się w Centrum Dialogu.
Kilka dni później, w czwartek również w Centrum Dialogu zaplanowano pokaz filmu Loic Gatteau "Obcokrajowcy". Dokument koncentruje się na Francuzach różnych kategorii społeczno-zawodowych, przybyłych do Polski na stałe, mieszkających w kilku regionach kraju. Film przedstawia ich drogi życiowe i ich opinie na temat "bycia obcym". Zobaczyć będzie można, jakie stosunki utrzymują z Polakami, z lokalną kulturą i jak się odnajdują w pracy. Powiedzą także o stosunkach panujących między nimi a ich rodakami mieszkającymi w Polsce.
Dzień później w Centrum Dialogu odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Artura Gutowskiego z Bangladeszu, Kenii, Tanzanii i Indonezji, ukazujących historie osób skazanych na izolację i wykluczenie. Wyznanie, kolor skóry i choroba to czynniki, które zmusiły ich do życia na uboczu.
Jak co roku najważniejszym punktem Kolorowej Tolerancji będzie zamalowywanie obraźliwych napisów. Tym razem odbędzie się to na rogu ulic Berka Joselewicza i Łagiewnickiej w sobotę 21 marca. Tego samego dnia zaplanowano spacer szlakiem świątyń po łódzkich Bałutach oraz warsztaty dotyczące mowy nienawiści. Z kolei w niedzielę 22 marca organizatorzy zapraszają na Żywą Bibliotekę - projekt promujący ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Książki zastępowane są bezpośrednią rozmową z osobami, które są "stawiane z boku", ze względu na swój zawód, pochodzenie, kolor skóry, orientację, wyznanie, niepełnosprawność, chorobę.
Tegoroczna akcja zakończy się w poniedziałek 23 marca warsztatami dla edukatorów, pedagogów i nauczycieli "Obcy, czyli kto?".
Tradycyjnie podczas Kolorowej Tolerancji otwarte zostaną łódzkie świątynie i cmentarze. Będzie można zwiedzić synagogę, Cmentarz Żydowski, cerkiew św. Olgi, kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza, kościół WNMP, kościół Mariawitów, kościół ewangelicko-metodystyczny oraz Cmentarz Stary. (PAP)
jaw/ jbr/