Folkowo, kabaretowo, muzycznie i magicznie obchodzone będą tegoroczne 592. urodziny Łodzi. Od 24 do 26 lipca organizowane będą plenerowe koncerty i występy oraz wycieczki po najciekawszych zakątkach miasta. Otwarte będą teatry, muzea i inne instytucje kultury.
"Dla zwiedzających otwierają się m.in. Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Kinematografii oraz Muzeum Kanału +Dętka+. Muzeum Sztuki organizuje zwiedzanie z przewodnikiem, podobnie jak Miejska Galeria Sztuki, która zaprasza do galerii przy ul. Wólczańskiej. Do większości miejskich placówek wstęp przez cały weekend będzie wolny. Na wiele wycieczek prowadzone są zapisy, które już rozpoczęły się na stronie www.uml.lodz.pl/urodziny” - poinformowała PAP Magda Komarzeniec z wydziału kultury Urzędu Miasta Łodzi.
W piątek w południe urodziny miasta zainauguruje "Cała Łódź tańczy na Piotrkowskiej", czyli taneczne show z udziałem publiczności oraz uczestników Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje". Wieczorem na łódzkich urodzinach wystąpią kabarety - "Formacja Chatelet" i „Kabaret Skeczów Męczących", a po nich gwiazda tego dnia – Kamil Bednarek.
Sobota i niedziela na Piotrkowskiej należeć będzie do artystów cyrkowych i magików. Kilkudziesięciu ulicznych showmanów będzie bawić publiczność w ramach Festiwalu Sztuki Magii i Cyrku. Główna ulica miasta zamieni się w wielki plac zabaw ze zjeżdżalniami, zamkami, basenami wypełnionymi piłeczkami. Na Off Piotrkowska pojawią się artyści Teatru Pinokio, którzy zaprezentują koncert "Piosenki do grania na nosie."
Urodziny Łodzi można będzie też świętować w najstarszej łódzkiej elektrowni – zabytkowym kompleksie EC1. Zaplanowano kilkanaście wycieczek – zarówno po EC1 Zachód, który jest jeszcze placem budowy, jak i EC1 Wschód. Wieczorem w zabytkowym kompleksie odbędą się projekcje kina plenerowego.
Wycieczkę śladami Łodzi wielokulturowej z pl. Wolności poprowadzi w sobotę dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska. Tego samego dnia spacer "Poznaj łódzkie Stare Miasto", rozpoczynający się na Starym Rynku, organizuje Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Wycieczkę szlakiem łódzkich murali poprowadzi i o ich historii opowie kurator Michał Bieżyński. Na zwiedzanie zrewitalizowanych wnętrz zaprasza Fabryka Sztuki przy ul. Tymienieckiego.
W niedzielne popołudnie co pół godziny wyruszać ma spacer po zrewitalizowanym osiedlu Księży Młyn. Będzie można zajrzeć do specjalnie otwartych dla zwiedzających pracowni artystów, którzy przygotowali także wystawę w Domu Turysty. Na Kocim Szlaku zaplanowano kiermasz rękodzieła.
Urodziny Łodzi będą okazją, by poznać łódzkie teatry – Muzyczny, Powszechny i Arlekin - zza kulis. Na zwiedzanie zrewitalizowanej siedziby przy ul. 1 Maja zaprasza Akademia Muzyczna. Dopełnieniem wycieczki po dawnym Pałacu Karola Poznańskiego, przypałacowym ogrodzie oraz Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej będzie koncert muzyki poważnej.
592. rocznica uzyskania przez Łódź praw miejskich przypada 29 lipca. Miasto otrzymało je z rąk króla Władysława Jagiełły w roku 1423 w Przedborzu nad Pilicą. (PAP)
agm/ rda/