Największym miastem Nowogródczyzny nie był wcale historyczny Nowogródek ale dwukrotnie większe, założone jako stacja kolejowa w 1871 roku, Baranowicze nazywane czasem „polskim Chicago na Wschodzie”.
52. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski poświęci miastu rodzinnemu Mai Berezowskiej i Lidii Korsakówny, które swój rozwój i pozycję zawdzięczało przede wszystkim kolei i wojsku. W przededniu wybuchu I wojny światowej właśnie w Baranowiczach stacjonowało Naczelne Dowództwo armii carskiej z wielkim księciem Mikołajem Mikołajewiczem.
W okresie międzywojennym jako dowódcy i oficerowie służyli w Baranowiczach m.in. Władysław Anders, Roman Abraham, Mieczysław Boruta-Spiechowicz, Stanisław Grzmot-Skotnicki, Bolersław Kontrym, Witold Pilecki, Nikodem Sulik. W programie spotkania także opowieści o zrewoltowanych kolejarzach, prestiżowym wyścigu samochodowym, bitwie i bunkrach pod Baranowiczami czy najnowocześniejszej radiostacji Polskiego Radia uruchomionej przed wybuchem II wojny światowej.
21 września 2011, środa, g. 18.00, ul. Karowa 20
Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa www.dsh.waw.pl