19.09.2011 aktualizacja 11.08.2016

Miasto przy torze. Kolej i wojsko w dziejach Baranowicz

Fot. Stacja kolejowa w Baranowiczach. Źródło: Dom Spotkań z Historią Fot. Stacja kolejowa w Baranowiczach. Źródło: Dom Spotkań z Historią

Największym miastem Nowogródczyzny nie był wcale historyczny Nowogródek ale dwukrotnie większe, założone jako stacja kolejowa w 1871 roku, Baranowicze nazywane czasem „polskim Chicago na Wschodzie”.

52. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski poświęci miastu rodzinnemu Mai Berezowskiej i Lidii Korsakówny, które swój rozwój i pozycję zawdzięczało przede wszystkim kolei i wojsku. W przededniu wybuchu I wojny światowej właśnie w Baranowiczach stacjonowało Naczelne Dowództwo armii carskiej z wielkim księciem Mikołajem Mikołajewiczem.

W okresie międzywojennym  jako dowódcy i oficerowie służyli w Baranowiczach  m.in. Władysław Anders, Roman Abraham, Mieczysław Boruta-Spiechowicz, Stanisław Grzmot-Skotnicki, Bolersław Kontrym, Witold Pilecki, Nikodem Sulik. W programie spotkania także opowieści o zrewoltowanych kolejarzach, prestiżowym wyścigu samochodowym, bitwie i bunkrach pod Baranowiczami czy najnowocześniejszej radiostacji Polskiego Radia uruchomionej przed wybuchem II wojny światowej.

21 września 2011, środa, g. 18.00, ul. Karowa 20

Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa www.dsh.waw.pl

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL