II wojna światowa

15.05.2012 aktualizacja 11.08.2016

Międzynarodowy Festiwal Historyczny „XX wiek. Anamneses”

12 maja rozpoczął się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Historyczny „XX wiek. Anamneses”. Temat premierowej edycji to „»Skrwawione ziemie«, czyli dwudziestowieczna historia europejska”. Na Festiwal złożą się liczne wydarzenia: debaty, filmy, warsztaty, spotkania, koncerty i spektakle. Głównymi organizatorami imprezy są: Miasto Wrocław, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i Fundacja „Tygodnika Powszechnego”.

Celem Festiwalu jest stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do zagadnień związanych z ważnymi momentami dwudziestowiecznej europejskiej historii.

Historycy, pisarze, filmowcy i artyści przez pięć dni zajmować się będą zagadnieniami tragicznej historii „Skrwawionych ziem” (to termin użyty przez amerykańskiego historyka Timothy’ego Snydera), obszaru, na którym w latach 1933–1945 Hitler i Stalin dokonali masowego mordu ok. 14 milionów zwykłych ludzi i jeńców wojennych.

Celem Festiwalu jest stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do zagadnień związanych z ważnymi momentami dwudziestowiecznej europejskiej historii.

Podczas Festiwalu odbędą się spotkania m.in. z reżyserką filmową Agnieszką Holland, amerykańskim historykiem Timothym Snyderem, Janem Ołdakowskim, ks. Jerzym Myszorem i Balazsem Vargą.

15 maja o godz. 14.00 w ramach „Anamneses” odbędzie się również organizowana przez Oddział IPN we Wrocławiu oraz Kolegium Europy Wschodniej prezentacja publikacji „Internacjonalizm czy …? Działania organów bezpieczeństwa państw komunistycznych wobec mniejszości narodowych (1944–1989)” pod redakcją Joanny Hytrek-Hryciuk, Grzegorza Straucholda i Jarosława Syrnyka (więcej informacji).

Festiwal potrwa od 12 do 16 maja i będzie odbywać się w kilku lokalizacjach: w auli Ossolineum, w księgarni Tajne Komplety, Mediatece, Filharmonii Wrocławskiej, w Rynku.

Partnerzy Festiwalu: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS), Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Konrada Adenauera, Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Muzeum II Wojny Światowej.

Patronami medialnymi Festiwalu są: Telewizja Polska, Program II Polskiego Radia, Polskie Radio Wrocław, „Gazeta Wrocławska”, portal HISTMAG oraz „Tygodnik Powszechny”.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie www.anamneses.pl.

(IPN)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL