Kobiecie z okresu Młodej Polski poświęcona będzie nowa wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja przedstawia stroje kobiece, malarstwo, rysunki, grafikę i secesyjne rzemiosło artystyczne. Wernisaż odbędzie się w sobotę, w Noc Muzeów.
Wystawa nosi tytuł „Młoda Polska - Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność”. Jej pierwsza część poświęcona jest wizerunkom kobiet młodopolskich w sztuce.
Jak podkreśla kuratorka wystawy Paulina Szymalak, postać kobieca dominuje w secesyjnym rzemiośle artystycznym. „Stanowi główny element, wokół którego budowana jest charakterystyczna płynna, giętka linia” – mówi kuratorka. Jednocześnie – według niej – kobieta w Młodej Polsce często występuje jako bohaterka malarstwa, rysunków i grafiki. „Staje się z jednej strony femme fatale, która uwodzi mężczyzn, doprowadza do ich zguby, a jednocześnie jest muzą i opiekunką - tak jak w przypadku malarstwa symbolicznego Jacka Malczewskiego” – zaznacza Szymalak.
Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. ukazujące kobiety plakaty Teodora Axentowicza. Zwiedzający zobaczą także wizerunki kobiet, które odegrały ważną rolę w okresie Młodej Polski m.in. Dagne Przybyszewskiej, żony pisarza Stanisława Przybyszewskiego, pisarki i demaskatorki mieszczańskiej obłudy - Gabrieli Zapolskiej oraz poetki Bronisławy Ostrowskiej.
W drugiej części wystawy zaprezentowane zostanie malarstwo plenerowe z kobietami w roli głównej. Trzecia część – to próba odtworzenia salonu mieszczańskiego. Na wystawie pokazane będą także stroje kobiece z przełomu XIX i XX wieku: suknie balowe, wieczorowe, spacerowe oraz stroje sportowe używane przez damy z tego okresu.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia. (PAP)
ilp/ sto/