Twórczość artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego zdominuje program festiwalu „Inne Brzmienia Art'n'Music Festival”, który odbędzie się w lipcu w Lublinie. Będzie to 7. edycja festiwalu prezentującego zjawiska muzyczne z pogranicza gatunków i kultur.
„Idea festiwalu zawarta jest w nazwie – +Inne Brzmienia+. To jest poszukiwanie wartościowych zjawisk, przede wszystkim muzycznych, które generowane są na przecięciu kultur, tradycji etnicznych, różnych prądów i stylów. Szukamy rzeczy nie tyle znanych i sławnych, ale właśnie nierozpoznanych, które trudno usłyszeć w radio czy spotkać w salach koncertowych. Dotyczy to nie tylko muzyki, ale też innych sfer artystycznych” - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie Grzegorz Rzepecki - dyrektor Warsztatów Kultury, które są organizatorem festiwalu.
Tegoroczny festiwal potrwa sześć dni - od 8 do 13 lipca. Ma pokazywać najciekawsze zjawiska muzyki i sztuki z krajów Partnerstwa Wschodniego – zaprezentują się artyści z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Mołdawii, ale także z Wielkiej Brytanii i Polski.
W Lublinie zagra białoruski zespół „Srebrne wesele” łączący w swojej twórczości francuską piosenka kabaretową, wschodni folklor, jazz, big-bandową orkiestrę i najnowsze multimedia. Na festiwalu ze specjalnym koncertem wystąpią polska grupa Lao Che wraz z białoruską wokalistką Swietą Bień i białoruskim akordeonistą Jegorem Zabelowem.
Podczas festiwalu zagra też Asian Dub Foundation – brytyjska grupa muzyczna, której twórczość charakteryzuje kombinacja różnych rodzajów muzyki m.in. reggae, bhangra, rocka. Zespół w swoich utworach porusza często problemy społeczne jak rasizm, bieda, globalizacja. Z koncertem wystąpi także The Tiger Lillies - trio z Londynu, które łączy elementy muzyki, teatru, kabaretu scenicznego.
Zaplanowano też liczne wystawy, dyskusje, warsztaty i spotkania. Odbędą się debaty o współczesnej kulturze i literaturze ukraińskiej, zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy kina gruzińskiego, filmy dokumentalne z Armenii. W cyklu „Ormiańska Arka” pokazywana będzie współczesna sztuka ormiańska, natomiast w cyklu „Laboratorium Sztuki Społecznej” zaprezentują się artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego. Specjalny moduł festiwalu poświęcony będzie inscenizacji opowieści, baśni i legend z tych krajów.
Organizatorzy zapowiadają, że program festiwalu nie jest jeszcze zamknięty.
Tegoroczny festiwal "Inne Brzmienia" będzie włączony w projekt pod nazwą Wschód Kultury, który obejmuje trzy odrębne festiwale we wschodnich miastach Polski - Rzeszowie (Europejski Stadion Kultury 26-29 czerwca), w Lublinie ("Inne Brzmienia Art'n'Music Festival" 8-13 lipca) oraz w Białymstoku (Inny Wymiar 28-31 sierpnia). Festiwale te są organizowane przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy tych miast. „Cykl festiwali prowadzi do tego, że kilkuset artystów z Polski i spoza Polski bierze udział w wydarzeniach różnej natury i na różnych płaszczyznach w trzech miastach” - powiedział za-ca dyrektora Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz.(PAP)
ren/agz/