4 kwietnia 2012 r. o godz. 11.00 na terenie Szkoły Policji w Katowicach (ul. gen. Jankego 276) odbędzie się uroczyste posadzenie Dębów Pamięci i odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. w ZSRR.
W 2012 r. odbywają się uroczystości w 90. rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego. W składzie Komitetu Honorowego jest dr Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. W ramach tegorocznych obchodów zaplanowano również m.in. konferencję popularnonaukową „90. rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego” oraz promocję Słownika Biograficznego Funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego 1922–1939. Organizatorami obchodów są: Katowicki Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Szkoła Policji w Katowicach oraz Archiwum Państwowe w Katowicach.
Policja Województwa Śląskiego powstała na mocy rozporządzenia wojewody śląskiego z 17 czerwca 1922 r. (w związku z utworzeniem autonomicznego Województwa Śląskiego). Była strukturą niezależną od funkcjonującej w pozostałej części Polski, utworzonej w 1919 roku Policji Państwowej, posiadającą własnego głównego komendanta, podlegającego wojewodzie śląskiemu. Stan liczebny Policji Województwa Śląskiego, wahając się w poszczególnych latach, wynosił od 2,3 tys. do 3,5 tys. funkcjonariuszy i w przybliżeniu odpowiadał około 1/10 liczebności Policji Państwowej. Wyjątkowo tragiczne były losy śląskich policjantów po 1939 roku. W wyniku ewakuacji we wrześniu 1939 roku większość śląskich policjantów znalazło się na wschodnich terenach II Rzeczypospolitej, zagarniętych przez Stalina, gdzie następnie zostali wymordowani przez NKWD. Ocaleli nieliczni.
(IPN)