Polska po 1989 roku

12.09.2017

PATRIOTYZM XXI WIEKU – NARCYZM CZY DUMA NARODOWA? - debata w Collegium Civitas

Collegium Civitas zaprasza 19 września 2017 roku o godz. 18.00 na debatę „Patriotyzm XXI wieku – narcyzm czy duma narodowa”. Spotkanie inspirowane jest ukazaniem się dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijański kształt patriotyzmu” oraz badaniami dotyczącymi patriotyzmu w społeczeństwie polskim, przeprowadzonymi wspólnie przez CBOS i Collegium Civitas w czerwcu 2017 r.

Przez cały okres dojrzewania demokracji toczył się w Polsce spór o kształt patriotyzmu. Silny ładunek emocjonalny związany z pojęciem patriotyzmu wpływał na klimat gier politycznych oraz kampanii wyborczych. Debaty te odwoływały się do historycznego kontekstu bohaterstwa i zdrady narodowej, chwały i hańby, prawdy i fałszu. W ostatnich latach te emocje uległy nasileniu i wyostrzyły myślenie nas obywateli o własnej historii i przeszłości.

W międzyczasie w różnych środowiskach zajmujących się dziedzictwem narodowym i badaniami nad przeszłością: instytucjach naukowych, akademickich, kulturalnych, muzealnych, państwowych i pozarządowych, powstało wiele opracowań dotyczących bezpośrednio patriotyzmu lub odniesień do niego przy okazji różnego typu studiów nad pamięcią, postawami społecznymi i historią idei.

Jednym ze znaczących stanowisk w tej sprawie jest „Chrześcijański kształt patriotyzmu” – dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych z 27 kwietnia 2017 roku. Waga tego opracowania polega na tym, że wznosi się ono ponad aktualne spory polityczne i koniunkturalne podejście niektórych środowisk eksponujących ideologiczną tożsamość narodową i patriotyczną.

W debacie udział wezmą: kard. Kazimierz Nycz, ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), prof. dr hab. Mirosława Grabowska (CBOS), prof. dr hab. Rafał Pankowski (Collegium Civitas, stowarzyszenia „Nigdy więcej”), gen. Mirosław Różański.

Prowadzenie red. Edwin Bendyk („Polityka”, Collegium Civitas).

Wydarzenie odbędzie się 19 września 2017 roku o godz. 18.00 w auli A Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki (XII piętro) w Warszawie przy pl. Defilad 1. Wstęp wolny.

Program

18.00 Powitanie – rektor Collegium Civitas prof. dr hab. Stanisław Mocek

18.10 Wprowadzenie: Edwin Bendyk

18.15 Wystąpienie prof. Pawła Ruszkowskiego – prezentacja wyników badania CBOS

18.20 Panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości

Moderacja: Edwin Bendyk

19.10 Dyskusja

19.40 Podsumowanie

_________________________________

 

Źródło: Collegium Civitas

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL