Warsztaty obróbki krzemienia, pokazy prehistorycznych metod pozyskiwania ognia, prezentacje sztuki i kuchni z epoki kamienia zaplanowano w sobotę i w niedzielę w Wąchocku, w ramach X Pikniku Archeologicznego „Rydno”.
Impreza rozpoczęła się w czwartek. Przez dwa dni, zainscenizowane nad zalewem na rzece Kamiennej obozowisko - przy granicy z rezerwatem archeologicznym „Rydno" - odwiedziło kilkaset osób. W zaplanowanych wcześniej pokazach uczestniczyły głównie grupy uczniów.
W sobotę i w niedzielę piknik mogą odwiedzać wszyscy chętni. Wstęp jest bezpłatny.
Na przygotowanych stanowiskach rekonstruktorzy i archeolodzy będą odtwarzali codzienność prehistorycznych mieszkańców tych terenów - łówców-zbieraczy, a także pierwszych neolitycznych rolników. Jak powiedział PAP jeden z organizatorów pikniku, Michał Surma, wszystkie pokazy oparte są na badaniach archeologicznych.
Przygotowano stanowisko krzemieniarza, który będzie pokazywał różne techniki obróbki krzemienia. Widzowie będą mogli samodzielnie sprawdzić działanie narzędzi z różnych epok: przekłuwaczy, drapaczy, siekier, sztyletów, grotów strzał, nożyków.
W innym warsztacie zaplanowano prezentację obróbki metali kolorowych (pojawiały się już w neolicie) – wytwarzanie z nich ozdób i broni. Przygotowano repliki m.in. łuków i miotacza oszczepów. Będą też narzędzia zrobione ze zwierzęcych kości, rogów i zębów.
Będzie można obejrzeć i samemu spróbować wykonać różne wyroby ceramiczne - bez koła garncarskiego, lepiąc je w dłoniach, utkać fragment tkaniny na neolitycznym krośnie czy zaprojektować biżuterię z muszelek i kłów zwierząt.
Specjaliści przedstawią w jaki sposób wytwarzano i wykorzystywano naturalne barwniki mineralne (między innymi „krwicę" otrzymywaną z hematytu wydobywanego w przeszłości na terenie Rydna).
Na jednym ze stanowisk rekonstruktorzy będą odtwarzali neolityczną rodzinę. Będzie można także przyjrzeć się różnym pradziejowym metody rozniecania ognia oraz skosztować dawnej kuchni - potraw przyrządzonych z ziół i różnych roślin jadalnych oraz wędzonych i pieczonych ryb.
W namiocie kinowym wyświetlane będą prezentacje multimedialne na temat rezerwatu i kultur, które zamieszkiwały ten teren w pradziejach; najmłodsi obejrzą animowaną bajkę na ten temat. Będą też projekcje: francuskiego filmu przygodowo-historycznego „Ao. Ostatni Neandertalczyk” (2010 r.), dokumentalnego „Homo sapiens” - o dziejach człowieka oraz obrazów zrealizowanych niedawno dla TVP Historia - „Miasto zatopionych bogów” o wczesnośredniowiecznym Wolinie i „Wyspa władców” - o Ostrowie Lednickim.
Organizatorami pikniku są: Klub Archeologiczny „Rydno” działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku.
Rezerwat Rydno utworzono w 1957 r. dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.
Rydno obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.
Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r. (PAP)
ban/ dym/