II wojna światowa

03.09.2019

Plus czy Minus - II wojna światowa – scenariusze alternatywne

06.09.2019

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się na spotkanie z cyklu Plus czy Minus - konfrontacje historyczne pt. „II wojna światowa – scenariusze alternatywne”. Debata odbędzie się 6 września 2019 r. (piątek), o godz. 18:00, w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (ul. Gdańska 13). 

Czy II wojna światowa mogła potoczyć się inaczej? Jak po 80 latach od jej wybuchu oceniamy polskie zaangażowanie w ten konflikt. Czy istniała realna alternatywa by w 1939 roku Polska mogła wejść w alians z Hitlerem przeciw Stalinowi? Współcześnie w polskiej debacie historyczno-publicystycznej coraz mocniej pojawiają się tezy, że było to możliwe. Zwolennicy tej wizji podkreślają, że dzięki temu Polska mogła uniknąć doświadczenia ciężkiej okupacji i zniszczenia kraju. Co by się stało, gdyby sanacyjne władze podjęły taką decyzję? W dyskusji tej pozostaje jeszcze jedno pytanie – skoro II RP została pokonana przez podwójne uderzenie Niemiec hitlerowskich i Związku Radzieckiego – to czy polscy politycy postąpili właściwie pozostając w obozie antyhitlerowskim po wrześniu '39? A może wszystkie te dywagacja to ahistoryczne i niezwykle szkodliwe dla współczesnej polskiej polityki historycznej – mrzonki? Jaki jest dla Polski całościowy bilans II wojny światowej? Czy wyciągnęliśmy właściwe wnioski z tego tragicznego i traumatycznego wydarzenia dla naszego narodu? W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy powrócić do tej dyskusji i do tych pytań. Zapraszamy!

Goście:

* dr Natalia Lemann - Literaturoznawczyni, Katedra Teorii Literatury Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, autorka książki „Historie alternatywne i steampunk w literaturze. Archipelagi badawczo-interpretacyjne”.
 
* red. Bartłomiej Radziejewski - dyrektor i założyciel think tanku i magazynu „Nowa Konfederacja”, w latach 2015-2017 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, politolog, publicysta i eseista.

* dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, prowadzący w Muzeum Powstania Warszawskiego cykl „Warszawa dwóch Powstań”, autor tomu rozmów „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”.

Źródło: Plus czy Minus - konfrontacje historyczne

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL