20.06.2022–31.10.2022
Blisko 100 artystów z 30 krajów świata pokaże swoje prace na międzynarodowej wystawie „Kobieta w plakacie”. Ekspozycja została podzielona na trzy części, które będą prezentowane po kolei, do końca października w Kielnarowej koło Rzeszowa.
Wernisaż zaplanowano na poniedziałek. Gospodarzem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) z siedzibą w Rzeszowie we współpracy z China Europe International Design Culture Association. Plakaty będzie można oglądać w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej.
Kuratorka i pomysłodawczyni wydarzenia dr Patrycja Longawa (prodziekan Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna na WSIiZ) zwróciła uwagę, że kobiety od zawsze były kojarzone z określonymi rolami takimi jak m.in.: matka, opiekunka, kochanka.
„Role te na przestrzeni lat się zmieniały, ale wiele cech pozostało niezmiennych. Kobieta to istota pełna sprzeczności, jest silna i delikatna, dobra i mściwa, ufna i zaborcza, skomplikowana i prosta, nazywana jest zarówno bóstwem, jak i diabłem. Płeć piękna od dawien dawna jawi się jako muza inspirująca artystów do tworzenia sztuki” – zauważyła dr Longawa.
Wskazała, że wielokrotnie kobiety były motywem w sztukach wizualnych takich jak: malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, czy w bardziej współczesnych formach jak fotografia, happening czy projektowanie graficzne.
Wymieniła powszechnie znane przykłady wybitnych dzieł właśnie z kobietami, takie jak: „Panny z Awinionu” Pabla Picassa, „Mona Lisa” Leonarda Da Vinci, „Ekstaza świętej Teresy Giovanniego” Lorenza Berniniego czy „Błękitne tancerki” Edgarda Degasa.
„Mimo upływu stuleci kobieta była, jest i zapewne będzie często wykorzystywanym motywem w sztuce” – oceniła pomysłodawczyni wystawy.
Celem ekspozycji jest przede wszystkim prezentacja plakatu jako interesującej specjalności projektowania graficznego, ale także ukazanie wizji kobiety przez artystów wielu narodowości w nowoczesnej sztuce.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystów z 30 krajów świata, m.in. z Chin, Ekwadoru, Japonii, Turcji, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu, Meksyku, Macedonii, Polski, Portugalii, Kolumbii, Ukrainy.
Zdaniem dr Longawy sztuka plakatu różni się nieco od tradycyjnych form plastycznych, dzięki sile komunikacji wizualnej.
„Plakat ma ogromną moc przekazywania informacji, co czyni go medium wyjątkowym w kontekście innych dziedzin sztuk wizualnych. Dobrze zaprojektowany plakat sprawia, iż odbiorca zatrzyma się na chwilę i przemyśli, co twórca próbuje przekazać” – zaznaczyła Longawa.
Wystawa została podzielona na trzy części, które będą prezentowane po kolei w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej w terminach: cześć pierwsza 20.06 – 9.07.; cześć druga 11.07- 30.07.; cześć trzecia 1.09 – 31.10. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/