Koniec PRL

06.12.2019

Promocja książki „1989. Próba dialogu” w Szczecinie

11.12.2019 - 11.12.2019 „1989. Próba dialogu” „1989. Próba dialogu”

W środę w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się promocja książki „1989. Próba dialogu” Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz. Publikacja Muzeum Narodowego w Szczecinie podsumowuje wystawę pod tym samym tytułem.

Książka i wystawa opowiadają o przełomowym momencie w najnowszej historii Polski - wynika z informacji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tłem dla wydarzeń lokalnych były przemiany w całym bloku wschodnim, do których impuls dała Polska.

Rok 1989 podczas promocji przypomną zdjęcia sprzed 30 lat autorstwa wieloletniego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Undro. Przygotowana przez niego prezentacja multimedialna rozpocznie spotkanie.

Wśród tematów spotkania znajdują się także przyszłoroczne rocznice ważne w historii Szczecina, Pomorza Zachodniego i całej Polski; 40. rocznica Sierpnia '80 oraz 50. rocznica Grudnia '70. Autorzy zapraszają do wspólnej refleksji, jak upamiętnić te chwile i zachęcić różnorodne środowiska do włączenia się w obchody.

Promocja książki odbędzie się środę 11 grudnia br. w Centrum Dialogu Przełomy przy pl. Solidarności 1.

"We wszystkich epizodach związanych z demontażem systemu komunistycznego bardzo aktywne były Szczecin i Pomorze Zachodnie" - podkreśla Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. "To tu miały miejsce strajki w 1988 r., które wybuchły w bardzo niewielu ośrodkach. Także tutaj, jako pierwszy w kraju powstał Obywatelski Komitet Porozumiewawczy, zajmujący się przygotowaniem kampanii wyborczej "Solidarności". Również tu podziały opozycji były bardzo widoczne i pogłębiały się wraz z upływem kolejnych miesięcy" - konkluduje.

autor: Kacper Reszczyński

res/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL