Dekada Gierka

30.05.2017

Promocja książki Józefa Marii Ruszara „Czerwone pająki. Dziennik żołnierza LWP” 

31.05.2017 „Czerwone pająki. Dziennik żołnierza LWP” „Czerwone pająki. Dziennik żołnierza LWP”

W środę 31 maja 2017 r. o godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego zapraszają na prezentację wspomnień Józefa Marii Ruszara „Czerwone pająki. Dziennik żołnierza LWP”.

W spotkaniu udział wezmą: Józef Ruszar- autor, dr Jarosław Szarek – prezes IPN, dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Prowadzenie: dr Jacek Jędrysiak – Wojskowe Biuro Historyczne.

Józef Maria Ruszar pod koniec lat siedemdziesiątych włączył się w działania opozycyjne, przede wszystkim Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Podobnie jak innych aktywistów, spotykały go za to rozmaite szykany. Nie skończyły się one z chwilą rozpoczęcia służby wojskowej. Mimo, że swoją postawą Ruszar nie dał wyraźnego pretekstu do degradacji, został przeniesiony ze Szkoły Oficerów Rezerwy do zasadniczej służby wojskowej w 36. Łużyckim Pułku Zmechanizowanym. Tam też w latach 1978–1979 powstał niniejszy dziennik. Bez wątpienia jest on świadectwem unikatowym. Niewiele jest relacji przedstawiających służbę wojskową w LWP z perspektywy żołnierza służby zasadniczej. Dzienniki Józefa Ruszara są tym cenniejsze, że pisane są przez osobę wykształconą, o szerokich horyzontach, posiadającą dodatkowo nieprzeciętny zmysł obserwacji, a z racji odmiennego statusu również poczucie pewnego dystansu do otaczającej rzeczywistości. Sam autor pisał: „czasami czuję się jak badacz w batyskafie, obserwujący egzotyczny świat podwodnych potworów”.

Promocja publikacji odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

Portal historyczny dzieje.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL